MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dyplom 2017

SZTUKA O WOLNOŚCI: „Wolnym być… Sztuka i niepodległość”

Opublikowano: 19 lutego 2018 Views: 2324 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria Kolekcji CSW: Iwona Liegmann, Adam

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Ósmą odsłoną kolekcji jest praca Iwony Liegmann.

Iwona Liegmann, Adam, olej na płótnie, 115 x 240 cm, 2005.

Obraz zatytułowany Adam można zaliczyć do szeroko rozumianej tradycji sztuki pytającej o własną tożsamość i kondycję. Pod powierzchnią humorystycznej formuły kryje się przecież refleksja, która prócz pierwszego, „zewnętrznego” poziomu (krytyczna uwaga na temat androcentryzmu) zdaje się posiadać jeszcze jeden. Poddaje on w wątpliwość trwałość artystycznych dogmatów, demaskuje obłudę dyskursu sztuki i idzie niejako wbrew pożądanym standardom. Należy przy tym zauważyć, że postawa taka nie jest jedynie chwilowym, efemerycznym rebelianctwem. W propozycji Iwony Liegmann – bardzo szerokiej i obejmującej prócz malarstwa rysunek, ilustrację, instalacje i obiekty rzeźbiarskie – widać spójną i konsekwentnie realizowaną koncepcję przełamywania estetycznych restrykcji i ograniczeń.

Filip Pręgowski

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń