MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach Martyny Borowieckiej, Martyny Czech i...

WYSTAWA / Ania Grzymała. CZILERA UTOPIA: Sceny ze świata...

2024-06-28 - 2024-12-06 Views: 3123 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

WYSTAWA / Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka

Kiedy: 28.06.2024–06.12.2024
Wernisaż wystawy: 28 czerwca (piątek), godz. 18.00

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska
Produkcja: Wojciech Ruminski


Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie recital Dionizego Wincentego Płaczkowskiego przy akompaniamencie Wojciecha Brudzyńskiego.

 

Najnowsza ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to bowiem pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z najstarszych i najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Nie jest przesadą stwierdzenie, że dynamiczny rozwój rynku sztuki w naszym kraju zainicjował właśnie Wojciech Fibak i jego kolekcja École de Paris, pokazywana w kilkunastu muzeach i galeriach od końca lat 90. XX w. Wybitni kolekcjonerzy przyznają dzisiaj, że rozpoczęli swoją przygodę ze sztuką zainspirowani właśnie osiągnięciami Wojciecha Fibaka.

Na powierzchni 2000 m2 na pierwszym i drugim piętrze CSW prezentujemy ponad 200 wybitnych obrazów i rzeźb artystów klasycznych oraz przedstawicieli Nowego pokolenia sztuki polskiej. Są wśród nich m.in. Andrzej Wróblewski, Jan Lebenstein, Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Izabella Gustowska, Teresa Pągowska, Jan Berdyszak i wielu innych klasyków współczesności. Eksponujemy także prace przedstawicieli średniego pokolenia: Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Agaty Bogackiej, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Karola Radziszewskiego czy Aleksandry Waliszewskiej.

Jednak największą niespodzianką i atrakcją wystawy są prace Nowego pokolenia autorstwa Ewy Juszkiewicz, Karoliny Jabłońskiej, Agaty Kus, Agaty Słowak, Martyny Czech, Mikołaja Sobczaka, Emilii Kiny, Tomasza Kręcickiego i innych. To ich obrazy są w tej chwili najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów, prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą, wygrywają aukcje i rankingi, wzbudzają najwięcej emocji. W kolekcji Wojciecha Fibaka znalazły się dzieła czołowych artystek i artystów Nowego pokolenia.

Wystawa pokazuje obok siebie obrazy klasyków i przedstawicieli Nowej generacji – te zderzenia często zaskakują, ale też zastanawiają i ujawniają nieoczywiste powiązania: zbliżone konteksty i kontynuację wątków, a jeśli nie dosłownie kontynuację, to przynajmniej świadomość więzów łączących artystów różnych pokoleń.

Przed 30 laty Wojciech Fibak zainicjował w Polsce swoistą modę na kolekcjonowanie, przede wszystkich uznanych twórców polskich z kręgu École de Paris. Dzisiaj zajmuje go twórczość Nowego pokolenia i choć moda na tę sztukę trwa już od kilku lat, to kolekcja Fibaka w pewien sposób podsumowuje i porządkuje to zjawisko.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog oraz program edukacyjny.

 

  • Karolina Jabłońska, The chill, 2022, olej na płótnie / oil on canvas, 380 cm × 200 cm
  • Karolina Jabłońska, The chill, 2022, olej na płótnie / oil on canvas, 380 cm × 200 cm
  • Ewa Juszkiewicz, Portret grupowy / Group Portrait, 2009, akryl i olej na płótnie / acrylic and oil on canvas, 260 × 200 cm
  • Agata Kus, Bliźniaczki 8 / Twins 8, 2015, olej na płótnie / oil on canvas, 130 × 100 cm
  • Agata Kus, Studentka / Student, 2023, olej i akryl na płótnie / oil and acrylic on canvas, 180 × 140 cm
  • Agata Słowak, Born to Make You Happy, 2022, olej na płótnie / oil on canvas, 120 × 140 cm
  • Jakub Julian Ziółkowski, Zaręczyny / Engagement, 2012, olej na płótnie / oil on canvas, 190 × 122 cm
  • Leon Tarasewicz, Kompozycja / Composition, 1993 olej na płótnie / oil on canvas, 190 × 130 cm
  • Tadeusz Brzozowski, Despekt / Offence, 1969, olej na płótnie / oil on canvas, 130 × 130 cm

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń