Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad, dramat, Irlandia, 2022, 94'
Opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.
Bilety: KLIKNIJ TUTAJ
Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl
https://www.youtube.com/watch?v=ApOjmjH0R3Q
Limbo, reż. Ivan Sen, dramat, Australia, 2023, 108'
Travis Hurley (w tej roli Simon Baker) to wypalony zawodowo detektyw, zmagający się z własnymi demonami. Mężczyzna przybywa do odległego górniczego miasteczka w południowej Australii, by raz jeszcze przyjrzeć się nierozwikłanej sprawie, która wstrząsnęła mieszkańcami tego osobliwego miejsca przed dwudziestoma laty. Doszło wtedy do tajemniczego morderstwa aborygeńskiej dziewczynki Charlotte Hayes. Sprawcy nie złapano, a pobieżnie prowadzone śledztwo szybko zakończono. Travis nie daje jednak za wygraną, choć dla miejscowych udzielanie jakichkolwiek informacji białemu policjantowi nie jest tak oczywiste. Bohater dociera do rozbitej rodziny ofiary, żyjących świadków oraz samotnego brata głównego podejrzanego, zyskując nową perspektywę spojrzenia na wydarzenia sprzed lat. Prawda powoli zaczyna wychodzić na jaw w tej intymnej opowieści o próbie radzenia sobie ze stratą oraz podejściu wymiaru sprawiedliwości do rdzennych mieszkańców Australii.
Bilety: KLIKNIJ TUTAJ
Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl
https://www.youtube.com/watch?v=WMOx_ybUUo0
Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy, reż. Guillaume Maidatchevsky, familijny, Francja/Szwajcaria, 2023, 83'
Wiek: 7+
Dziesięcioletnia Cleo wraz z kotkiem Mru i rodzicami jadą do domku w górach spędzić leniwe wakacje. Zawadiacki Mru nie zamierza się jednak nudzić - wyrusza w podróż, aby odnaleźć swoją dziką naturę. Cleo, wraz z szaloną sąsiadką i psem Rambo, podąża jego tropem, a beztroskie lato okazuje się pełne wrażeń! Cleo i Mru połączy wyjątkowa przyjaźń oraz zadzieją się niezwykłe rzeczy - szykujcie się na wielką przygodę na cztery łapy!
Bilety: KLIKNIJ TUTAJ
Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl
https://www.youtube.com/watch?v=8f71Umclvpw
Skandal. Ewenement Molesty, reż. Bartosz Paduch, dokumentalny, Polska, 2020, 69'Po filmie spotkanie z Molesta Ewenement, które poprowadzi Radosław Wnuk.
O godz. 21.00 zapraszamy do NRD Klub na koncert grupy. Bilety na koncert: LINK
OPIS FILMU: Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip - hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić. Nagrywają pierwszą płytę „Skandal” - chuligański rap w ich wykonaniu trafia na póki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych. Zdolne dzieciaki dorosły a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie? Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli jak rodzina.
Bilety: KLIKNIJ TUTAJ
Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl
https://www.youtube.com/watch?v=2LV1FZuSWf8
20:00 | Prezentacja instalacji audiowizualnej pt. "Błogosławiony, który idzie" (2023) autorstwa Rafała Kołackiego oraz Grzegorza Kaźmierskiego.
Drewniany dom oraz towarzyszące mu zabudowania zachowały się do dziś, w niemal takiej samej formie. Trafiliśmy w to miejsce kilka miesięcy temu i wywołało ono w nas silne emocje, które stały się bezpośrednią przyczyną stworzenia instalacji Błogosławiony, który idzie. Jest w nim bowiem coś mistycznego, tajemniczego co czuję się intuicyjnie, „podskórnie”. Gdzieś w szczerym lesie, na dalekiej Grzybowszczyźnie, w niemal kompletnej głuszy, także dziś można poczuć i przywołać atmosferę minionych wydarzeń. Historii zupełnie niezwykłej historii człowieka który w sposób nie do końca zrozumiały, w pewnym momencie potrafił wokół siebie zgromadzić sporą liczbę fanatycznych wyznawców. Rozpatrując miejsce położenia Wierszalina w szerszym kontekście (bliskie sąsiedztwo przy granicy polsko-białoruskiej), w sytuacji trwającego kryzysu migracyjnego, niezwykle ważnym elementem instalacji, jest fakt otwartości na „innych”. Właśnie w tym miejscu i w tym czasie słowa te muszą wybrzmieć szczególnie, tutaj nabierają właściwego znaczenia. Niemal codziennie słyszymy o śmierci kolejnych osób, ofiar błędów i złych decyzji jakie podejmuje rząd. Przemoc i pushbacki na granicy, nieudolne i niezgodne z prawem działania (nie)odpowiedzialnych organów, sprawiają, że miejsce, które kiedyś kojarzyło się z otwartością i tolerancją stało się świadkiem wielu niepotrzebnych cierpień.
Tekst, który zaśpiewała Julita Charytoniuk:
Щасливая тая путь, де ті путнички ідуть
Алілуя, алілуя, де ті путнички ідуть.
Не самі вони ідуть, а їх ангели ведуть.
В Русалим вони ідуть, Херувим вони поють.
Ой ви путнички мої, поклонитеся мені
Поклонитеся мені аж до самої землi....
Ttłum.
Szczęśliwa ta droga, którą idą/podążają wędrowcy/podróżnicy
ref: Alleluja, Alleluja, którą podążają wędrowcy
Nie sami oni idą, prowadzą ich anioły
Idą do Jerozolimy, śpiewają „chieruwimską”
Och, wy moi wędrowcy/podróżnicy, pokłońcie mi się
Pokłońcie mi się aż do samej ziemi
pieśń Cherubinów, część liturgii prawosławnej.Julita Charytoniuk – śpiew
Rafał Kołacki – dźwięk
Grzegorz Kaźmierski – video
Monika Sieklucka - foto
________________________________________________
20:15 | "Harmonie wolności. Spotkanie z Rafałem Kołackim, twórcą niezależnym"
Podczas rozmowy zapoznamy się z najnowszymi projektami dźwiękowymi artysty.
Prześledzimy proces powstania jego prac, spróbujemy znaleźć odpowiedź m.in. na pytania: czym jest „niezależność” artystyczna? Na jakich zasadach funkcjonuje? Jaka jest kondycja „sztuki niezależnej” – w kontekście kultury współczesnej?
________________________________________________
21:00 | Koncert zespołu Łubin
Kujawska cyganeria, dynamiczna bezgłowa efemeryda dwóch niezależnych artystów, którzy w pewnym momencie postanowili połączyć swoje doświadczenia wyniesione z innych muzycznych projektów. Dronowa elektronika przeplata się w twórczości Kołackiego/ Kaźmierskiego z noisowo-gitarowymi wstawkami. Całość materiału dźwiękowego spotęgowana jest przez spontaniczne, rytmiczne sekwencje, podkreślające nastrojowość i nieprzewidywalność muzyki.
________________________________________________
Wstęp wolny!