MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Galeria Kolekcji CSW: Iwona Chmielewska, O tych, którzy się...

Opublikowano: 16 października 2019 Views: 1425 Galeria kolekcji CSW

Galeria Kolekcji CSW: The Krasnals, Złoty wiek sztuki polskiej 2000–2016 / Tribute to Maurizio Cattelan and wszystkie polskie gwiazdy sceny sztuk wizualnych tego okresu

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca grupy The Krasnals.

Obraz przedstawia kontrowersyjną pracę Maurizio Cattelana – sedes wykonany z 18 karatowego złota. Instalacja ta umieszczona w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku miała w opinii artysty służyć nie tylko jako dzieło sztuki lecz również pełnić swoje funkcje użytkowe. Praca ta reprodukowana w wielu czasopismach nazwana została przez jednego z krytyków „złotym cielcem sztuki”. Motyw ten wykorzystany został przez grupę, która użyła wizerunku pracy w odniesieniu do polskiej sztuki (kontrowersje w Zachęcie spowodowane rzeźbą Cattelana). Obraz ten jest krytycznym przedstawieniem okresu sztuki polskiej. Prezentowany był na wielu ważnych wystawach.

The Krasnals: „Anonimowa grupa artystów, którzy krytycznie odnoszą się do aktualnych zjawisk w sztuce współczesnej, do politycznej poprawności w sferze społecznej i politycznej, a także w obrębie samej sztuki. Humor, czasami ciężki do przełknięcia, i dwuznaczność nie pozwalająca ściśle określić opcji, które popierają, powodują kontrowersje w wielu środowiskach. Główne miejsce działalności The Krasnals to ich blog (prowadzony po polsku i angielsku), gdzie regularnie publikują posty ze swoimi przedstawieniami. Najczęściej wpisy są komentarzami do zjawisk, które ich nurtują, fascynują lub wkurzają.”
za: Desa
Grupa działa od 2008 roku.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń