MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

O CSW – PJM

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zostało powołane w 2006 roku. Utworzenie instytucji było możliwe dzięki porozumieniu czterech partnerów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz toruńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu”.

Budynek CSW zaprojektowany został przez wrocławskiego architekta Edwarda Lacha. Jest pierwszym od 1939 roku obiektem architektonicznym poświęconym sztuce współczesnej w Polsce. Powstawał w latach 2006–2008. CSW ma jedną z największych przestrzeni na wystawy w Polsce – wynosi ona ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. W budynku nie ma barier architektonicznych i dostępny jest w całości dla osób z niepełnosprawnościami.

CSW zostało otwarte dla publiczności 14 czerwca 2008 roku.

Centrum Sztuki Współczesnej zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki współczesnej. W tworzonej od 2006 roku kolekcji jest niemal 1800 dzieł sztuki. Wśród nich są takie techniki jak malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia czy sztuka wideo. W kolekcji są prace zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Kolekcja CSW jest stale powiększana.

Główną działalnością CSW jest także organizowanie wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej. W ciągu kilkunastu lat działalności przygotowaliśmy ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pokazywaliśmy prace wybitnych artystów polskich i zagranicznych, wśród których byli między innymi Marina Abramović, Gustav Metzger, Sean Scully, Tony Cragg, Natalia LL, Józef Robakowski, Edward Dwurnik, Jerzy Duda-Gracz, Bronisław Wojciech Linke i inni. Wydajemy również albumy do wystaw i foldery dla publiczności.

Od początku swojej działalności zapraszamy dzieci i dorosłych na zajęcia edukacyjne. W ich trakcie mogą dowiedzieć się wiele o wystawach, sztuce i stworzyć coś ciekawego. Mamy również zajęcia dla seniorów. W 2023 roku otworzyliśmy nowy budynek, w którym znajduje się między innymi duża pracownia edukacyjna i sala multimedialna. Dzięki nim możemy rozszerzyć naszą ofertę edukacyjną.

Ważnym punktem w CSW jest Kino Centrum, które należy do sieci kin studyjnych. Pokazujemy w nim filmy w ramach codziennego repertuaru, prezentujemy przeglądy kina oraz sztuki wideo. Organizujemy także spotkania z twórcami filmowymi, pokazy specjalne i warsztaty filmowe.

W ramach działalności Czytelni zapraszamy naszych widzów na spotkania autorskie, wykłady i inne wydarzenia. Można się na nich dowiedzieć więcej o szeroko pojętej kulturze, historii i sztuce. Do czytelni można również przyjść, by poczytać lub wypożyczyć książki i skorzystać ze stanowisk komputerowych.

Na parterze CSW działa Księgarnia Sztuki. Można w niej kupić albumy, książki i czasopisma poświęcone sztuce, ale także książki naukowe, powieści oraz literaturę dla dzieci.

Na tym samym poziomie znajduje się również kawiarnia, w której można się posilić i odpocząć.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń