MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

15 PLASTER | Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej

Lato w CSW! ☀️

2024-06-21 - 2024-09-01 Views: 734 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

WYSTAWA / August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Kiedy: 21.06–01.09.2024

Wernisaż wystawy: 21 czerwca (piątek), godz. 18.00 – WSTĘP WOLNY!

Kuratorzy wystawy: dr Anna Lipa, Krzysztof Stanisławski

Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller

Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska 

Wystawa Augusta Zamoyskiego to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona jest nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie i szkicowniki. August Zamoyski. Myśleć w kamieniu to projekt, który po raz pierwszy na tak szeroką skalę ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii.

Na wystawie prezentujemy 52 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Są one odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku.

Nie jest to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza. Ekspozycji rzeźb towarzyszy bowiem pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego i paryskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria portretów pastelowych tego twórcy, a także obrazy Eugeniusza Zaka, Gustawa Gwozdeckiego, Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Menkesa i Leopolda Gottlieba z kolekcji Wojciecha Fibaka. W Kinie Centrum odbędzie się przegląd filmów o sztuce poświęconych twórczości i życiu Augusta Zamoyskiego.

 

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest współorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021.

 

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń