MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Festiwal Wisły w Kinie Centrum!

Bez tytułu 03 z cyklu Pattern Recognition

Opublikowano: 1 sierpnia 2018 Views: 1785 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria Kolekcji CSW: Sebastian Krzywak, Bez tytułu 03

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca Sebastiana Krzywaka.

Sebastian Krzywak, Bez tytułu 03 z cyklu Pattern Recognition, 190 x 135 cm, olej, akryl i emalia na płótnie, 2017

Obraz Sebastiana Krzywaka wychodzi z tradycji abstrakcji organicznej, łącząc w sobie jej elementy ze sztuką procesualną. Dzieło to łączy w sobie ruch ze statycznością plam barwnych, które w tym przypadku zdają się równoważyć. Ciekawym elementem jest tu światło obrazu i światło na obrazie tworzone przez połyskliwość warstwy malarskiej. Przypadkowość poszczególnych obszarów staje się tu zjawiskiem porządkującym dzieło. Nadrzędnym elementem jest tu wolność aktu tworzenia. Artysta mając na uwadze prawa grawitacji, pozwala na częściową utratę kontroli nad efektem końcowym obrazu. Tak powstała kompozycja wyróżnia się dynamiką gestu malarskiego oraz łączy w sobie wypracowany warsztat z elementami przemyślanej przypadkowości.

Zakup ze środków własnych (2018)

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń