MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Logotyp SIM Toruń

SIM Toruń: Kulturalny mobile + Startup Nations

Seryjni poeci - banner

SERYJNI POECI: Małgorzata Lebda, Kira Pietrek, Miłosz Biedrzycki (MLB)

Zdjęcie - kobieta z beczką

Opublikowano: 14 marca 2014 Views: 1245 Czytelnia

Światowy Dzień Wody 2014: spotkanie „Spragnieni” i akcja „Z głębi serca”

Czytelnia, czwartek, 20 marca, 18:00

Z okazji Światowego Dnia Wody toruńskie biuro Polskiej Akcji Humanitarnej i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zapraszają na spotkanie „SPRAGNIENI. O Somalii i Sudanie Południowym”.

20 marca 2014 o godzinie 18.00 w Czytelni CSW o Somalii i Sudanie Południowym opowie Łukasz Skoczylas, pracownik misji Polskiej Akcji Humanitarnej w obu krajach. Oprócz ciekawych historii, nie zabraknie także zdjęć i filmów z tego rejonu świata. Będzie mowa o życiu codziennym w Somalii i Sudanie Południowym, wyzwaniach stojących przed mieszkańcami i mieszkankami tych krajów, problemie dostępu do wody i sposobach radzenia sobie z nim, a także o tym, jak żyje się i pracuje Europejczykom w tym regionie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona sytuacji kobiet i dzieci.

W krajach gdzie pracuje PAH to kobiety i dzieci są odpowiedzialne za noszenie 20 litrowych kanistrów z wodą. Nierzadko są zmuszone do pokonywania wielu kilometrów w upalnym słońcu. Szacuje się, że kobiety na całym świecie poświęcają dziennie 200 milionów godzin na marsze po wodę. To czas, który mogłyby poświęcić m.in. na pracę zarobkową. Dzięki budowanym przez PAH studniom i ujęciom wodnym zyskują dostęp do czystej wody pitnej, nie muszą chodzić po nią tak daleko i chronią swoje rodziny przez plagą chorób.

W Somalii tylko 40% dzieci pobiera edukację. Polska Akcja Humanitarna zmienia tę rzeczywistość, budując w pobliżu szkół tradycyjne zbiorniki na wodę – berkady. Dzięki dostępowi do wody i zakładanym ogródkom warzywnym, znacząco rośnie liczba dzieci uczęszczających na lekcje. Tylko w 2013 roku w ramach działań fundacji 75 tys. osób uzyskało komfort posiadania studni lub innego ujęcia wodnego umożliwiającej normalne życie.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Światowy Dzień Wody 2014” współfinansowanego przez Gminę Miasta Toruń.

Ponadto, zachęcamy do udziału w akcji „Z głębi serca”. Poprzez specjalną aplikację każdy internauta może dołączyć do grupy osób, które chcą zmieniać świat na lepsze, a także realnie pomóc wpłacając środki na budowę studni. Aga Zaryan oraz PAH pragną podziękować za pomoc, dlatego artystka przekazała darczyńcom swoją piosenkę „Music like water” oraz pulę biletów na jej warszawski koncert odbywający się 27 marca. Aby wziąć udział w akcji wystarczy wejść na stronę www.GlebokoPodZiemia.pah.org.pl i dołączyć do osób, które chcą razem z PAH zmieniać życie społeczeństw pozbawionych swobodnego dostępu do tak podstawowego dobra jakim jest woda. „Razem możemy zmieniać rzeczywistość kobiet w Sudanie Południowym czy Somalii – woda nie tylko zaspokaja ich pragnienie, ale też jest niezbędna do produkcji żywności oraz zażegnania wielu chorób– mówi artystka.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń