MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

FAQ

Czyli lista najczęściej zadawanych pytań:

1. Czy żeby skorzystać ze zbiorów Czytelni CSW muszę się do niej zapisać?

Korzystanie z naszych zbiorów bezpośrednio na miejscu nie wymaga zapisywania się do Czytelni. Możesz po prostu nas odwiedzić, zgłosić obsłudze chęć skorzystania z dostępnych publikacji, a następnie poświęcić się lekturze. Konto biblioteczne będzie ci jednak potrzebne, jeśli któraś z książek spodoba ci się na tyle, że zechcesz ją wypożyczyć.

1. Jak mogę zapisać się do Czytelni CSW?

Należy przyjść do Czytelni z dowodem osobistym i wypełnić deklarację założenia konta bibliotecznego. Następnie należy uiścić w księgarni 10 PLN opłaty za kartę biblioteczną, pokazać paragon obsłudze Czytelni i odebrać swoją kartę biblioteczną.

Zakładając konto w Czytelni CSW, Czytelnik zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu Czytelni.

2. Jakie zbiory udostępnia Czytelnia CSW ?

Czytelnia udostępnia:

– książki,
– czasopisma,
– zbiory audiowizualne (płyty CD oraz DVD),
– e-booki oraz e-czasopisma na 1 e-czytniku.

3. Jak mam szukać książek?

Książek należy szukać w katalogu komputerowym. Istnieje możliwość wyszukiwania poprzez:

– tytuł,
– tytuł serii,
– nazwisko i imię autora,
– nazwę wydarzenia,
– wydawcę,
– rok wydania,
– hasło przedmiotowe,
– hasło korporatywne,
– numer ISBN.

Można również wyszukiwać dane słowa we wszystkich indeksach jednocześnie.

4. Jak odszukać książkę w Czytelni?

Poprzez sygnaturę z katalogu, czyli znak miejsca. Podchodząc bezpośrednio do półki, do interesującego nas działu. W działach czasopism, biografii oraz portfolio woluminy uporządkowane są alfabetycznie (w pierwszym z działów według tytułów, a w pozostałych dwóch według nazwisk). Sygnatura widnieje na kolorowej naklejce umieszczonej na dole każdej publikacji. Mapka sygnatur znajduję się na stronie WWW oraz w Czytelni.

[Sygnatura to zestawienie liter lub liter oraz liczb, które posiada każda książka w Czytelni. To dzięki niej Czytelnik lub bibliotekarz jest w stanie znaleźć daną pozycję na półce. Sygnatura nie jest tożsama z kodem kreskowym].

5. Nie umiem korzystać z komputera. Jak mam szukać książek?

Wystarczy poprosić o pomoc bibliotekarza.

6. Czy wszystkie tytuły jakie posiada Czytelnia są prezentowane na półkach w Czytelni?

Tak, na półkach są dostępne wszystkie pozycje z katalogu komputerowego, zaś dokumenty elektroniczne są tylko na e-czytnikach – ich spis jest dostępny w Czytelni.

7. Czy można wypożyczać zbiory?

Tak, maksymalnie 5 pozycji (książki, czasopisma) – ale nie więcej niż 1 płytę CD / DVD – na okres 2 tygodni z możliwością przedłużenia.

8. Jakie są konsekwencje przetrzymania książki?

Za każdy dzień zwłoki naliczana jest kara w wysokości 10 gr od każdej wypożyczonej publikacji.

9. Czy zostanę poinformowany o przekroczonym terminie zwrotu?

Tak, na adres poczty elektronicznej.

10. Wypożyczona przeze mnie książka została zniszczona / zagubiona / skradziona. Co robić?

Należy zgłosić ten fakt w Czytelni. Trzeba będzie odkupić to samo lub nowsze wydanie zgubionej książki w ciągu 14 dni. Jeżeli książka jest niedostępna w sprzedaży, bibliotekarz udzieli informacji jakie należy wpłacić odszkodowanie.

11. Czy w Czytelni CSW mogę skorzystać z komputera?

Tak, w Czytelni do użytku czytelników przeznaczonych jest 5 terminali z dostępem do internetu oraz zainstalowanym systemem Linux. Można na nich sprawdzić pocztę elektroniczną, sporządzać notatki z książek udostępnianych w Czytelni lub prowadzić poszukiwania bibliograficzne.

Ponadto do Czytelni można przyjść z własnym laptopem. W całym budynku CSW jest darmowe Wi-Fi, hasło dostępu można uzyskać w Czytelni.

12. Czy w Czytelni mogę korzystać ze swoich książek?

Tak, ale należy o tym powiadomić obsługę Czytelni.

13. Czy w Czytelni CSW mogę wykonać odbitki kserograficzne?

Nie posiadamy ksero, ale po zostawieniu dokumentu ze zdjęciem można wypożyczyć na krótko książkę i skorzystać z licznych w okolicy punktów świadczących usługi reprograficzne. W Czytelni dostępny jest bezpłatnie skaner, który pozwala skopiować obrazy bezpośrednio na pendrive lub wysłać je na swoją skrzynkę pocztową. Można korzystać z aparatów fotograficznych (pamiętając o tym, by nie używać lampy błyskowej).

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń