MENU

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń

Natalia LL. Sum ergo sum

LETNIE SPACERY TEMATYCZNE

Opublikowano: 17 lipca 2017 Views: 90 Czytelnia, Książki, Strona główna

Pozytyw-na_samo-Grajka

Kiedy: 28 lipca (piątek), godz. 19.00
Czytelnia CSW

Głównym założeniem projektu artystycznego „Pozytyw-na samo-Grajka” było skonstruowanie w pełni zautomatyzowanej, akustycznej machiny instrumentalnej pełniącej rolę pozytywki, której forma będzie syntezą dwóch odrębnych światów – nowoczesnej technologii oraz akustycznych instrumentów muzycznych. Sam pomysł zrodził się z zamiłowania do konstruowania własnych wynalazków i łączenia ich ze sztuką współczesną.
Krzysztof Parda – twórca pozytywki, jako artysta i technik-elektronik nieustannie poszukuje innowacyjnych środków, które umożliwiają kreowanie nowatorskich form artystycznego wyrazu. Zderzenie instrumentów akustycznych ze środowiskiem robotyki jest eksperymentem odwołującym się m.in. do przekraczania barier między dziedzinami artystycznymi i technologią.
Gra na instrumentach odbywa się dzięki synchronicznej pracy zaprogramowanych i zintegrowanych podzespołów mechanicznych, elektronicznych i pneumatycznych które odpowiadają za wydobycie dźwięku z instrumentów uzyskując w efekcie akustyczne ich brzmienie.

Artysta na potrzeby projektu zaprosił do współpracy kompozytorkę Ewę Fabiańską-Jelińską która skomponowała utwór muzyczny. Jest to partytura muzyczna rozpisana na trzy instrumenty akustyczne: toy piano, dzwonki chromatyczne i melodykę, która ma formę dialogu muzycznego pomiędzy instrumentami. Ponadto, aby wyeksponować industrialny charakter konstrukcji wewnątrz pozytywki został zainstalowany system świetlny. Zabieg ten symultanicznie dopełnia muzykę oraz podkreśla jej przestrzenność i unikalny charakter. Dodatkowym atutem machiny jest jej walor estetyczny i architektoniczny – odbiorca będzie mógł nie tylko usłyszeć kreowaną na żywo melodię, ale także obserwować proces jej powstawiania. 

Pokaz odbędzie się w Czytelni w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu dnia 28 lipca 2017 roku o godzinie 19.00. Po pokazie dla zainteresowanych odbędzie się warsztat tematyczny, na którym twórca opowie o procesie powstawania pozytywki. 

Wstęp wolny!

Projekt został nagrodzony stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

 

Tags:

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń