MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Tu jesteśmy. Wybrane prace polskiej sztuki po...

Pokazy filmów dokumentalnych towarzyszące aktualnym wystawom

Opublikowano: 15 lipca 2017 Views: 1966 Czytelnia, Książki, Strona główna

Słucham, tworzę, ilustruję – warsztaty Kamishibai dla dzieci

Kiedy: 13 sierpnia (niedziela), godz. 12.00

Warsztaty odbędą się wokół świeżo wydanej książki Bajka o Wiśle Wydawnictwa Tibum, przygotowanej z okazji Roku Rzeki Wisły.

Książka prezentuje rzekę Wisłę od jej początków aż po ujście, przedstawiając jej bogactwo naturalne, wpływ gospodarki człowieka i znaczenie rzeki dla środowiska oraz kultury kraju. Wydana w formie kart ilustracyjnych kamishibai, zyskuje uznanie bibliotekarzy i pedagogów, gdyż głośne czytanie książki w formie przedstawień papierowego teatru wzmaga zaangażowanie czytelników i stwarza dodatkowe możliwości aktywnych działań, np. w postaci warsztatów edukacyjno-plastycznych z dziećmi.

Autorką tekstu jest Magdalena Zarębska, która jest cenioną pisarką książek nie tylko dla dzieci. Wśród nich znajdują się takie pozycje jak seria Maja poznaje świat, Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował, Kaktus na parapecie (nominowana do Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego ) czy powieść Projekt Breslau.
Ilustracje stworzyła Karolina Szopa – wyłoniona w konkursie, który odbył się w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Kamishibai jest prostą, ale wyjątkową metodą głośnego czytania dzieciom (czytanie wrażeniowe) – aktywnie wychodzi ze światem opowiadanym ku publiczności, skupia jej uwagę i zaprasza do współuczestnictwa.
Zapraszamy do teatru ilustracji, obrazkowych książek w formie teatralnej sztuki na papierze. Seans czas zacząć!

Kamishibai (紙芝居,) to dosłownie papierowy teatr. Japońskie „kami” oznacza papier, „shibai” – sztuka.
#Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37×27,5 wsuwanych do małego drewnianego parawanu („magicznej skrzynki”) nazywanego #butaï (舞台).

Kamishibai można porównać do teatrzyku marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.
Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający/opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze. Gdy parawan zostaje otwarty opiera się on na dwóch przednich okiennicach co zapewnia mu stabilność. Tył parawanu jest pusty tak, aby można było czytać tekst umieszczony na tylnej części każdej z plansz.

Warsztaty poprowadzi Papierowy Teatr Kamishibai – Wydawnictwo Tibum

Dla dzieci w wieku 5-10 lat
Czas trwania: ok. 1,5 godziny
Bilety: 5 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń