MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Słucham, tworzę, ilustruję – warsztaty Kamishibai dla dzieci

Spotkanie z Kariną Bonowicz – „Co ma piernik do...

Opublikowano: 17 lipca 2017 Views: 1350 Czytelnia, Książki

Pozytyw-na_samo-Grajka

Kiedy: 28 lipca (piątek), godz. 19.00
Czytelnia CSW

Głównym założeniem projektu artystycznego „Pozytyw-na samo-Grajka” było skonstruowanie w pełni zautomatyzowanej, akustycznej machiny instrumentalnej pełniącej rolę pozytywki, której forma będzie syntezą dwóch odrębnych światów – nowoczesnej technologii oraz akustycznych instrumentów muzycznych. Sam pomysł zrodził się z zamiłowania do konstruowania własnych wynalazków i łączenia ich ze sztuką współczesną.
Krzysztof Parda – twórca pozytywki, jako artysta i technik-elektronik nieustannie poszukuje innowacyjnych środków, które umożliwiają kreowanie nowatorskich form artystycznego wyrazu. Zderzenie instrumentów akustycznych ze środowiskiem robotyki jest eksperymentem odwołującym się m.in. do przekraczania barier między dziedzinami artystycznymi i technologią.
Gra na instrumentach odbywa się dzięki synchronicznej pracy zaprogramowanych i zintegrowanych podzespołów mechanicznych, elektronicznych i pneumatycznych, które odpowiadają za wydobycie dźwięku z instrumentów, uzyskując w efekcie akustyczne ich brzmienie.

Artysta na potrzeby projektu zaprosił do współpracy kompozytorkę Ewę Fabiańską-Jelińską, która skomponowała utwór muzyczny. Jest to partytura muzyczna rozpisana na trzy instrumenty akustyczne: toy piano, dzwonki chromatyczne i melodykę, która ma formę dialogu muzycznego pomiędzy instrumentami. Ponadto, aby wyeksponować industrialny charakter konstrukcji, wewnątrz pozytywki został zainstalowany system świetlny. Zabieg ten symultanicznie dopełnia muzykę oraz podkreśla jej przestrzenność i unikalny charakter. Dodatkowym atutem machiny jest jej walor estetyczny i architektoniczny – odbiorca będzie mógł nie tylko usłyszeć kreowaną na żywo melodię, ale także obserwować proces jej powstawania.

Pokaz odbędzie się w Czytelni w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu dnia 28 lipca 2017 roku o godzinie 19.00. Po pokazie dla zainteresowanych odbędzie się warsztat tematyczny, na którym twórca opowie o procesie powstawania pozytywki. 

Wstęp wolny!

Projekt został nagrodzony stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń