MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie w odcieniach zieleni z kobietą, która przedstawia geometryczną pozę. Ma na sobie sukienkę w stylu pop-art. Ten sam wzór jest na obrazie na drugim planie. Na grafice napis: Historia mody. Esteta. Inspiracje dziełami sztuki w twórczości Yves'a Saint Laurenta, 14.03.2024 (czw.), godz. 18.00. Prowadzenie Adam Drozdowski. Spotkanie na żywo z sali audiowizualnej w nowym budynku. Wstęp wolny!

Historia mody: Esteta. Inspiracje dziełami sztuki w twórczości Yves’a...

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające dłonie trzymające aparat fotograficzny. Informacja o tytule i dacie wydarzenia.

Podstawy fotografii cyfrowej cz. 2

Grafika z okładką książki "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u" ze zdjęciem dwojga ludzi w mieszkaniu, kobieta z rozłożonymi rękami pokazuje mężczyźnie podłogę. Po prawej stronie grafiki informacja o wykładzie i dacie wydarzenia.

Opublikowano: 7 marca 2024 Views: 218 Czytelnia, Książki, Strona główna

Spotkanie autorskie z Agatą Szydłowską wokół książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”

Kiedy: 19 marca (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agatą Szydłowską wokół książki Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u.

W powszechnym przekonaniu wystrój mieszkań w PRL-u był monolitem. Nic bardziej mylnego – polityczne zawirowania kolejnych dekad, przemiany gospodarcze, stosunki społeczne i polityka mieszkaniowa gruntownie wpływały na wygląd mieszkań. Zniszczenia II wojny światowej i przesunięcia granic spowodowały, że polskie powojenne wnętrza tworzone były niemal od zera. Kolejne lata niosły nadzieję na poprawę i wyraźnie pokazały, że zarządzanie gospodarstwem domowym wpisywało się w nowoczesny, szeroko zakrojony projekt inżynierii społecznej. Dziś „wnętrze z PRL-u” przemieniło się w kliszę utrwalaną przez kulturę popularną: to obraz tandety i bylejakości albo zbiór pięknych, nowoczesnych przedmiotów, „ikon designu”. W obu przypadkach wyjmujemy przedmioty z kontekstu, zapominając, że powstały tyleż z fascynacji nowoczesnością, ile z dojmującego braku, ciasnoty i prowizorki.

Badaczka Agata Szydłowska wykonała tytaniczną pracę, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak tak naprawdę urządzano się w PRL-u? Błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.

Futerał nie jest książką o straszno-śmiesznej krainie bareizmów i rozklekotanej meblościanki ani o szczytowym okresie dizajnu – to nowatorska opowieść o mieszkaniu jako jednym z centralnych obiektów zmartwień, troski, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. I tak jak dla Waltera Benjamina dom jest „futerałem dla człowieka prywatnego”, tak dla Szydłowskiej jest też jednym z kluczy do odczytywania polskiej historii XX wieku.

Agata Szydłowska – badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u, m.in. Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u, za którą otrzymała nominację do Nagrody im. Marcina Króla, Paryż domowym sposobem i Od solidarycy do TypoPolo, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku

Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń