MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spacery tematyczne

Zmysłoteka 2019/2020

Opublikowano: 5 sierpnia 2019 Views: 1222 Galeria kolekcji CSW, Strona główna

Galeria Kolekcji CSW: Wojciech Antoni Sobczyński, Inwersja

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych, jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca Wojciecha Antoniego Sobczyńskiego.
Inwersja jest obiektem nietypowym, o abstrakcyjnym charakterze. Artysta czerpie z dokonań sztuki dawnej, w której rzeźba polichromowana zajmuje duży obszar. Elementy konstrukcyjne dzieła zostały tu umieszczone na pierwszym planie. Sobczyński nadaje wysoką rangę fragmentom zwykle ukrytym, tworzącym konstrukcję. Warstwa malarska stanowi tło dla mocowań. Całość składa się na obiekt z pogranicza rzeźby i malarstwa.

Wojciech Antoni Sobczyński ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem profesora Jacka Pugeta. Stypendium Barbary Robertson pozwoliło mu kontynuować studia artystyczne w City and Guilds of London, Arts School a następnie w Slade School of Art – University Collage London pod kierunkiem profesora Rega Butlera. Artysta od 1968 roku mieszka i tworzy w Londynie. Jest rzeźbiarzem, który wkroczył na teren malarstwa i łączy bez wahania obydwie domeny w indywidualny sposób. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest założycielem grupy artystycznej Page 6.

Zakup ze środków własnych (2019).

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń