MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Szajs. The Gentle Art of Death Cleaning

DZIEŃ NA PLUS / PAŹDZIERNIK 2019

Opublikowano: 16 września 2019 Views: 1327 Galeria kolekcji CSW, Strona główna

Galeria Kolekcji CSW: Iwona Chmielewska, O tych, którzy się rozwijali

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca Iwony Chmielewskiej
O tych, którzy się rozwijali to zestaw dziewiętnastu ilustracji do autorskiej książki artystki (z jej autorskim tekstem) tzw. picturebooka. Prace wykonane zostały w sposób półprzestrzenny. Bohaterowie stworzeni zostali ze starych niemieckich kartoników z nićmi bawełnianymi i wełnianymi, do szycia i cerowania. Ilustracje są kolażami na papierze kolorowane farbami wodnymi i kredkami.
Książka, do której zostały stworzone opowiada o skromnych i nieatrakcyjnych bohaterach dnia codziennego, którzy mimo że są niewidzialni, są bardzo niezbędni. Książkę w Polsce wydało wydawnictwo Media Rodzina z Poznania w Korei Południowej zaś wydawnictwo Sakyejul z Seulu.

 
Iwona Chmielewska, O tych, którzy się rozwijali, 2013, technika mieszana na papierze, 19 ilustracji, 35 x 50 cm każda

Iwona Chmielewska (ur. 1960) ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe (picturebooks), z których większość wydawana jest poza Polską, głównie w Korei Południowej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award. Mieszka i pracuje w Toruniu. Autorka między innymi takich książek jak: O tych, którzy się rozwijali (2013), Oczy (2014), Królestwo dziewczynki (2014), Dwoje ludzi (2014), Na wysokiej górze (wspólnie z Krystyną Miłobędzką, 2014), W kieszonce (2015), Obie (2016), Dopóki niebo nie płacze (2016).

Zakup ze środków własnych (2019).

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń