MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zmysłoteka 2019/2020

WYSTAWA / JERZY BRZUSKIEWICZ. BOXer – UKŁADY ODNIESIENIA

Opublikowano: 19 sierpnia 2019 Views: 990 Galeria kolekcji CSW, Strona główna

Galeria Kolekcji CSW: Aleksandra Kalisz, Shame, Serenity i Own

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji są trzy płótna Aleksandry Kalisz
Prezentowane obrazy są wczesnymi pracami artystki. Kompozycje przedstawiają fragmentarycznie ukazane kobiece ciało w otoczeniu wysublimowanych, wzorzystych tkanin. Artystka czerpie z orientalnych kultur wykorzystując ich ornamentykę. Od pewnego czasu jej twórczość jest pewną próbą zderzenia ze sobą kultury europejskiej i islamskiej. Istotnym elementem w twórczości artystki jest gra światła i cienia. Aleksandra Kalisz jest młodą twórczynią, która wypracowuje swój niepowtarzalny styl.

Aleksandra Kalisz – urodzona w Gdyni w 1992 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Portugalii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego w 2016 r. W 2014 roku była stypendystką programu LPP Erasmus na Universidad Complutense w Madrycie. W 2017 roku została finalistką konkursów „Ale sztuka!” i „Promocje”, w którym dostała wyróżnienie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz tkaniną artystyczną. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Zakup ze środków własnych (2019).

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń