MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kamera-Start V

19.09.2018 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „W kieszonce”

Opublikowano: 31 sierpnia 2018 Views: 2033 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria Kolekcji CSW: Andrzej Banachowicz, Księgi i spisy

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW.

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Kolejną odsłoną prezentacji kolekcji jest praca Andrzeja Banachowicza.

Andrzej Banachowicz, Księgi i spisy, 2014, gobelin, 6 elementów 30 x 30 cm, 2 elementy 80 x 80 cm.

Praca Księgi i spisy wykonana została w unikalnej technice gobelinu. Cechuje ją syntetyczne podejście do koloru i formy a także kreowania relacji przestrzennych. Czytelna struktura tkanej materii ukazuje proste, ale też nieprzemijające relacje między kontrastowo zestawionymi liniami. To komunikat, pierwotny zapis będący w oczywistej opozycji wobec agresywnego i często bezmyślnego przekazu kultury masowej. Jest to też pewien kod, umowna typografia zawarta na kartach tytułowej Księgi. Możemy odczytywać ją pojedynczo lub w całości, decydować o układzie, wzajemnych relacjach ośmiu uzupełniających się kwadratów. Praca ta daje nieograniczone możliwości interpretacyjne zbliżając się bądź do malarstwa, sztuki konceptualnej, czy graficznego designu.

  • Andrzej Banachowicz, Księgi i spisy, 2014

 

Zakup ze środków własnych (2018)

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń