MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

DE REVOLUTIONIBUS 2023 – dźwięki i rytmy kosmosu

Sztuka w kosmosie. Kosmos w sztuce – przegląd filmowy

Grafika z napisem Arcydzieła Malarstwa, w tle obraz: Abraham Bloemaert, Mojżesz wydobywa wodę ze skały, 1596, Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork)

Opublikowano: 7 września 2023 Views: 394 Czytelnia, Książki, Strona główna

ARCYDZIEŁA MALARSTWA: Sztuka dla koneserów – niderlandzkie malarstwo manierystyczne

Kiedy: 14.09.2023 (czw.), godz. 17.00
Gdzie: Czytelnia CSW

Wykład będzie także transmitowany na Fb Centrum Literatury CSW!

Skomplikowane, zaskakujące, wyrafinowane. Malarstwo manierystów tworzących w XVI-wiecznych Niderlandach zaskakuje pomysłowością kompozycji, śmiałością póz i wirtuozerią kolorów.
Malarze tworzący w tym stylu połączyli w swoich pracach inspiracje sztuką włoską z doświadczeniami artystów północy. Enigmatyczne obrazy, wypełnione postaciami ze starożytnych mitów i Biblii, stały się  dla twórców takich jak Goltzius, Van Haarlem, Bloemaert i Wttewael doskonałą okazją do puszczenia wodzów fantazji, której nie mogły ograniczyć nawet prawa natury.

Prowadzenie:

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Wstęp wolny!

Obraz w tle: Abraham Bloemaert, Mojżesz wydobywa wodę ze skały, 1596, Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork)

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń