MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grafika z napisem Arcydzieła Malarstwa, w tle obraz: Abraham Bloemaert, Mojżesz wydobywa wodę ze skały, 1596, Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork)

ARCYDZIEŁA MALARSTWA: Sztuka dla koneserów – niderlandzkie malarstwo manierystyczne

Grafika przedstawia obraz François Bouchera - Madame de Pompadour, leżącą na szezlongu w długiej, bogato zdobionej zielonej sukni

Historia mody: Dama w stylu rokoko, część 1

Opublikowano: 14 września 2023 Views: 468 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Sztuka w kosmosie. Kosmos w sztuce – przegląd filmowy

Kiedy: 15–16 września 2023 roku

Program:

Piątek, 15 września, godz. 20.00 – Prawdziwa twarz Kopernika (Polska 2007, reż. Beata Agnieszka Biel),
Sobota, 16 września, godz. 17.00 – Najdalej (The Farthest) (Irlandia 2017, reż. Emer Reynolds) – pokaz + spotkanie z ekspertką Julią Jeką
Sobota, 16 września, godz. 20.00 – Aniara (Szwecja, Dania 2019, reż. Pella Kagerman, Hugo Lilja)
 
Bilety na poszczególne filmy w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny dostępne w kasie CSW lub online: klik
 

O filmach:

Prawdziwa twarz Kopernika (Polska 2007, reż Beata Agnieszka Biel)
Rekonstrukcja czaszki Mikołaja Kopernika, którego grób odnaleziono po 500 latach. Przekonamy się, czy wizerunek znany z rycin i pomników przypomina prawdziwą twarz astronoma.
 
Najdalej (The Farthest) (Irlandia 2017, reż. Emer Reynolds)
O filmie: Jesienią 1977 roku NASA wystrzeliła w kosmos bliźniacze sondy Voyager. Do dziś są one w kosmosie, już poza układem słonecznym. To najdalsze sztuczne obiekty we wszechświecie, które działają i przesyłają dane z przestrzeni międzygwiezdnej. Na pokładzie sond są m.in. Złote Płyty z dźwiękami i obrazami z Ziemi, przeznaczone dla pozaziemskich cywilizacji. Dokument przypomina o tym jednym z największych projektów w historii ludzkości. Przedstawia tych, których niczym nie ograniczona wyobraźnia, doprowadziła do powstania Programu Voyager. Pokazuje wspomnienia z czasów złotego wieku amerykańskiej ciekawości i chęci eksplorowania tego, czego nie widać.
 
Julia Jeka:
Absolwentka kierunku Prawo i studentka Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską poświęciła tematowi: „Prawne aspekty wykorzystania przestrzeni kosmicznej z uwzględnieniem perspektywy prawa europejskiego”. Praca podzielona została na 3 rozdziały: I. Międzynarodowe źródła prawa kosmicznego, II. Europejska perspektywa w kontekście przestrzeni kosmicznej, III. Kwestia odpowiedzialności w przestrzeni kosmicznej. Uczestniczka prestiżowego „Summer Course on Space Law and Policy” organizowanego przez Europejskie Centrum Prawa Kosmicznego działające przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Odbyła praktyki w Stowarzyszeniu Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Cosmic Hub & ALK (Kontraktowanie i kontrola eksportu, Zarządzanie jakością i ryzykiem w projektach). Wraz z zespołem wygrała konkurs odbywający się podczas warsztatów Mars Colony Heckaton organizowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych, Europejską Fundację Kosmiczna we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Venture Café. Była wolontariuszką podczas Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge.
 
Aniara (Szwecja, Dania 2019, reż. Pella Kagerman, Hugo Lilja)
Aniara, jeden z kosmicznych statków ewakuujących ludzkość z Ziemi do ich nowego domu na Marsie, zbacza z obranego kursu po kolizji z kosmicznymi śmieciami. Pasażerowie powoli zaczynają sobie uświadamiać, że już nigdy nie opuszczą statku. Jedna z kobiet obsługuje salę, w której możliwe jest doświadczenie wspomnień z Ziemi w bardzo realistyczny sposób. Wraz z upływem czasu, liczba osób chcących skorzystać z jej usług zaczyna gwałtownie wzrastać, co prowadzi do nieprzewidzianych konsekwencji.
 
Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

www.kujawsko-pomorskie.pl

Projekt dofinansowany w ramach programu „Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II”.

 
 
 
 
 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń