MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Kształt wody – Jadwiga i Marek Czarneccy

Galeria Kolekcji CSW: Sebastian Krzywak, Bez tytułu 03

Opublikowano: 1 sierpnia 2018 Views: 1395 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Festiwal Wisły w Kinie Centrum!

Kiedy: 15 sierpnia 2018 r., godz. 12.00 i 13.30

Z okazji tegorocznego Festiwalu Wisły Koalicja Ratujmy Rzeki i CSW w Toruniu zapraszają na bezpłatne pokazy dwóch filmów dokumentalnych!

g. 12.00 – Blue Heart – Batalia o ostatnie dzikie rzeki w Europie, reż. Britton Caillouette, USA 2018, 40 min

Jest to opowieść o obrońcach dzikich rzek na Bałkanach. Obecnie buduje się tam lub planuje budowę ponad 3 tysięcy zapór i budowli hydrotechnicznych. Przegrodzą one jedne z ostatnich dzikich rzek w Europie, niszcząc nieodwracalnie ich walory przyrodnicze i życie lokalnych, nadrzecznych społeczności. Film dokumentuje walkę o ocalenie największej, wciąż nieprzegrodzonej rzeki w Europie, czyli Wjosy w Albanii, działania obrońców zagrożonego rysia bałkańskiego w Macedonii i kampanię kobiet znad rzeki Kruščica w Bośni i Hercegowinie, walczących przez wiele miesięcy, dniem i nocą, o uratowanie jedynego źródła wody pitnej dla swojej społeczności. 

 

g. 13.30 – Dam Nation, reż. Travis Rummel, Ben Knight, USA 2014, 87 min

Film to poruszająca filmowa podróż przez Stany Zjednoczone, której tematem jest zachodząca w USA zmiana nastawienia do zapór: od dumy z wielkich tam, postrzeganych jako cuda myśli technicznej, po uświadomienie sobie, że przyszłość ludzi zależy od tego, czy będą istnieć żywe i zdrowe rzeki. Rozbieranie wybudowanych niegdyś zapór stało się dziś wyobrażalne. Kiedy taka przestarzała zapora znika, rzeka wraca do życia, a łosoś i inne dzikie gatunki ryb po długich dziesięcioleciach zyskują możliwość powrotu do swoich pradawnych tarlisk. Film pełen jest pięknych ujęć majestatycznej przyrody i nieoczekiwanych odkryć. Pokazuje rzeki i krajobrazy zmienione przez zapory, ale też zachodzącą przemianę w sferze wartości, gdzie dążenie do podporządkowania sobie przyrody ustępuje miejsca świadomości, że jesteśmy jej częścią.

 

 

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń