MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Gregory Crewdson. Cathedral of the Pines

Wystawa / Moja mama jest moim największym fanem –...

Opublikowano: 4 grudnia 2017 Views: 1874 Galeria kolekcji CSW, Projekty, Strona główna

Galeria kolekcji CSW | prace wideo: Massimo Bartolini, Panorama

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW w sąsiedztwie Galerii kolekcji CSW umieszczony został monitor. W miejscu tym cyklicznie prezentowane będą prace wideo ze zbiorów instytucji. 
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych, jak malarstwo czy rzeźba, po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Bartolini Massimo
Panorama
zapętlone wideo 
2011

Krótkie zapętlone wideo Panorama bazuje na nieskomplikowanym wizualnie motywie: stojąca nieruchomo kamera zarejestrowała widok Wisły kręcony w Toruniu z perspektywy prawego brzegu rzeki. Statyczną, górną część kadru zajmuje lekko zaśnieżony krajobraz, na tle którego znajduje się duży, czarno-biały szyld z napisem „Panorama”. Mieszkańcom Torunia i turystom jest to miejsce dobrze znane, ponieważ z tej perspektywy roztacza się najpiękniejszy widok na starówkę. Dolną połowę obrazu dynamizują z kolei wody rzeki, które przemierzają kadr od prawej do lewej. Tylko bardzo wnikliwy obserwator jest w stanie odkryć, że Wisła płynie tu w odwrotnym kierunku niż powinna, wbrew prawom natury – od ujścia do źródeł.
Massimo Bartolini specjalizuje się w instalacjach site-specific: zawsze są one związane z określonym miejscem, które artysta modyfikuje na potrzeby swoich realizacji, przeobrażając je w zupełnie nową przestrzeń.

Natalia Cieślak

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń