MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Pokazy The Metropolitan Opera w Kinie Centrum!

Wystawa / Wielowątkowość tkaniny

Opublikowano: 2 grudnia 2017 Views: 2641 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria kolekcji CSW: Adolf Ryszka, Jeż kosmiczny

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Piątą odsłoną prezentacji kolekcji jest rzeźba Adolfa Ryszki.

Jeż kosmiczny, 1992–1994, rzeźba z kamienia (sjenit), 70 × 90 × 60 cm.

Jeż kosmiczny jest dziełem powstałym pod koniec życia twórcy. Tytułowe zwierzę zostało wydobyte z twardej i ciężkiej skały – sjenitu. Z pozoru abstrakcyjna forma o bardzo zdynamizowanej strukturze, podkreślona dodatkowo przez uwydatnienie pracy narzędzia, przynosi na myśl przedstawienie zoomorficzne. Wypracowana struktura materii jest dodatkowo zaakcentowana przez subtelną grę światła i cienia. Ryszka w swojej twórczości mocno uwydatniał samą materię dzieła sztuki, od samego początku skłaniając się w stronę figuracji. Z czasem zaczął rozwijać swoje zainteresowania w obrębie sztuki abstrakcyjnej – Jeż kosmiczny jest tego świetnym przykładem.

Mateusz Kozieradzki

Adolf Ryszka (1935–1995) w latach 1957–1962 studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1983 roku kierował Zakładem Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Tworzył medale, plakiety i rzeźby. Jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy w powojennej Polsce.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń