MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat Wolnej Soboty - Olga Szczechowska

WOLNA SOBOTA vol. 3 / Dzień dla kobiet w...

Zmysłoteka - Deszczowo

ZRÓB TO Z NAMI: ZMYSŁOTEKA: Deszczowo

Przeprojekt - Porcje rosołowe, Na owadach

Opublikowano: 23 maja 2013 Views: 1971 Projekty, PRZEprojekt

PRZEprojekt: Porcje Rosołowe, Na Owadach

otwarcie wystawy piątek 24 maja, godz. 18.30
wystawa trwa od 24.05 do 02.06.2013 r.

Instalacja dźwiękowa:
projekt instalacji – Justyna Kociszewska, Gosia Słomska
dźwięk – Porcje Rosołowe (Mateusz Wysocki, Lech Nienartowicz)

Na owadach to dźwiękowa instalacja przygotowana dla przestrzeni LabSen w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Poprzez zwrócenie uwagi na pozornie nieistotne elementy rzeczywistości zachęca widza do zmiany perspektywy patrzenia na otaczający nas świat. Punktem wyjścia dla stworzenia pracy stała się informacja, iż całkowita biomasa owadów przekracza biomasę wszystkich pozostałych zwierząt na Ziemi. Instalacja „Na Owadach” składa się z trzech akwariów zamieszkanych przez fikcyjne insekty. Fikcyjność ma tu na celu wyabstrahowanie zagadnienia z elementu naukowości. Misternie wykonane scenografie łączą organiczne znaleziska – takie jak liście, mech czy kwiatostany – w nowe, niespodziewane układy rodem z powstałego na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Codexu Seraphinianus, w którym to włoski architekt Luigi Serafini stworzył encyklopedyczny opis fantastycznego świata odbiegającego w znacznym stopniu od rzeczywistości. Powstały w akwariach gęsty, oparty na zagęszczeniu przedmiotów mikroklimat, potęguje dźwięk o strukturze nieregularnej, bazującej na dość wysokich częstotliwościach imitujących dźwięki wydobywane przez owady. Wzmocnione i wyprowadzone na zewnątrz akwariów dźwięki w efekcie dają pełniejszy wgląd w owadzie mikroświaty.

Porcje Rosołowe – duet, w którego skład wchodzą Mateusz Wysocki i Lech Nienartowicz. Doświadczenie nieustającej improwizacji, wyniesione z barbarzyńsko-anarchistycznych jamów toczących się w prywatnych mieszkaniach, Porcje Rosołowe przekuły na estetykę postcyfrową. Charakterystyczną cechą tych dźwięków jest zatarcie granicy między surową materialnością a eteryczną estetyzacją. Autorzy chętnie eksplorują wszelkiego rodzaju dźwiękowe usterki, jednakże lubią się skupiać także na organicznej naturze dźwięku i percepcji słuchacza, czego wyrazem była chociażby przygotowana wspólnie z Justyną Kociszewską audiowizualna instalacja Grzyb i sekwoja pokazywana na festiwalu Reworks w Grecji. Ich prace dźwiękowe były prezentowane w Polsce, Irlandii, Portugalii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Prowadzą eksperymentalny net-label Pawlacz Perski (http://pawlaczperski.org.pl).

Justyna Kociszewska – ur. w 1986 roku. Studiowała polonistykę na UMK w Toruniu. Pracuje jako rzecznik prasowy łódzkiego Fotofestiwalu. Zajmuje się oprawą graficzną net-labelu Pawlacz Perski oraz krytyką filmową. Pisze teksty dla magazynów E-Splot i Popmoderna.

Gosia Słomska – ur. w 1987 roku. Skończyła ochronę dóbr kultury na UMK w Toruniu. Początkująca kolekcjonerka. Pracuje w jednej z warszawskich galerii sztuki, gdzie uczy się obyczajów panujących na rynku. Kocha koty i broni ich przewagi nad psami i jaszczurkami.

Postęp prac nad instalacją można śledzić na blogu: naowadach.tumblr.com

Projekt zorganizowany przy współpracy z inicjatywą Obserwatorium Miejskie/ Fundacja Smacznegoobserwatoriumiejskie.tumblr.com

Projekt zrealizowana w ramach PRZEprojekt: Open call, celem którego jest prezentacja i wspieranie działań interesujących młodych artystów działających i związanych z Toruniem.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń