MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Klub Krytyki Politycznej

P+K po godzinach: Klub Krytyki Politycznej zaprasza na „Czerwone...

Spaghetti Western

Fizjologia smaku: Spaghetti Western

Kawa z Pieprzem

Opublikowano: 20 listopada 2010 Views: 1269 Pokój z kuchnią

Kawa z pieprzem. Pikantne wykłady o sztuce współczesnej – II. Krew

Drugi wykład: Krew

Louise Bourgeois – francuska heroina sztuki feministycznej stworzyła w 1992 roku monumentalną pracę zatytułowaną „Precious Liquids”. Drogocenne płyny z ciała – ślina, mocz, kał, sperma, soki kobiece i krew zostały uświęcone – stały się dziełami sztuki, za które marszandzi płacili krocie a największe muzea pragnęły mieć je w swoim posiadaniu.
Współczesny artysta fascynuje się ciałem, jego produktami i wewnętrznymi płynami, wydzielinami i odchodami. Współczesny odbiorca zaś zagłębia się w trzewia, gruczoły, odbyt…
Płyny z ciała – cytując Marię Janion – „są oczyszczające i kalające, łączą się ściśle zarówno z zakazem, jak i przekroczeniem”.
„Jeśli wciąż jeszcze odpychają i przyciągają, to dlatego, że jak wszystko, co święte, posiadają naturę niejasną i wieloznaczną” – jak pisze Jean-Paul Roux.

24 listopada 2010, godz. 18:00

WSTĘP WOLNY!

Od listopada 2010 roku do końca maja 2011 roku Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie inicjatorem cyklu wykładów poświęconych trudnym, ale niezmiernie istotnym zagadnieniom w sztuce współczesnej. Wykłady poprowadzi dr Katarzyna Lewandowska, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK.
Przybliży problemy, które podejmują współczesne artystki i artyści. Sztuka XX i XXI wieku jest skomplikowana, kontrowersyjna, prowokacyjna, pełna napięć, niepokojów, bólu. Zygmunt Bauman mówi; „W odróżnieniu od naszych odległych przodków i „ludzi nam niepodobnych” nie dyskutujemy o rzeczach okrutnych i krwawych. Trzymamy w ukryciu rzeczy, które inni robili publicznie. Czujemy odrazę do odprysków rzeczywistości, które złożyliśmy w izolowanej piwnicy naszej uporządkowanej i eleganckiej egzystencji, ogłaszając, że nie istnieją lub są niewyrażalne”. A artyści wbrew słowom Mistrza konsekwentnie, odważnie i bezpardonowo wyciągają na zewnątrz te odpryski, racząc widza obrazami, które już zawsze będzie pamiętał.

Spotkanie będą miały charakter otwarty, interdyscyplinarny przy kawie i dobrym ciastku (dla osłodzenia).

 

Wykłady wspiera cukiernia Lenkiewicz.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń