MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / ArtNoble 2015

Warsztaty tworzenia lalek teatralnych

Opublikowano: 19 sierpnia 2016 Views: 3864 Konferencje, Strona główna

X KOŁO CZASU: konferencja interdyscyplinarna „Pojęcie czasu w sztukach performatywnych” | czekamy na zgłoszenia!

/ 17.11.2016
X Festiwal Performance KOŁO CZASU
Konferencja interdyscyplinarna „Pojęcie czasu w sztukach performatywnych”

Organizatorzy: Marian Stępak, Mateusz Kozieradzki, Renata Sargalska

17 listopada odbędzie się konferencja interdyscyplinarna w ramach dziesiątej już edycji Festiwalu Performance KOŁO CZASU. W związku z tym zapraszamy do przesyłania zgłoszeń oraz abstraktów referatów. Zgłoszenie na konferencję (na załączonym poniżej formularzu) oraz abstrakty referatów wraz z bibliografią (do 1500 znaków, abstrakty prosimy przesyłać w osobnym mailu), przyjmowane będą do 15 października 2016 roku.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: mateusz.kozieradzki@csw.torun.pl
Wszystkie pozostałe szczegóły znaleźć można w załączonym poniżej regulaminie.

 

Pojęcie czasu w sztukach performatywnych

Czas jako skalarna wielkość fizyczna określa kolejność zdarzeń, odstępy między wydarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Według Parona, jednego z pitagorejczyków, jest czymś nieuporządkowanym, ponieważ powoduje utratę pamięci, zatraca wspomnienia o tym co było, wtrąca w zapomnienie. Jest więc przyczyną bardziej związaną z ginięciem aniżeli z powstawaniem. Czas był dla Parona ilością ruchu. Liczył to, co jest teraz, z uwzględnieniem „wcześniej” i „później”.

W sztukach performatywnych czas jest niezwykle ważnym aspektem. Performance – jako część sztuki, która nie posiada jednej, określonej definicji – bardzo silnie wiąże się z czasem. Zgodnie z teorią Parona, w kontekście ulotności i niepowtarzalności tych działań, na pierwszy plan wysuwa się filozoficzne „TERAZ”. Obcując z performansem stajemy się jego częścią. Jako widzowie, razem z artystami tworzymy integralną całość działania performatywnego, która klaruje się w danym momencie. Ulotność tego działania sprawia, że każdy performance jest niepowtarzalny, nie można go w pełni odtworzyć.

Jak artyści radzą sobie z pojęciem czasu w swoich działaniach? Jak ludzie starają się utrwalić performance i zachować go dla potomnych? Jak ważny jest czas w takich działaniach? Na podobne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji w ramach X edycji festiwalu KOŁO CZASU, którzy z wykorzystaniem metodologii historii sztuki zmierzą się z tym tematem.

REGULAMIN KONFERENCJI

KARTA ZGLOSZENIOWA

Załączniki

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń