MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Warsztaty ilustracji książkowej dla dzieci z Viive Noor

X KOŁO CZASU: konferencja interdyscyplinarna „Pojęcie czasu w sztukach...

2016-09-28 - 2016-10-13 Views: 2655 Strona główna, Sztuka, Wystawy

Wystawa / ArtNoble 2015

WACŁAW KUCZMA, DYREKTOR CSW W TORUNIU
ZAPRASZA NA WYSTAWĘ
TRZY ŚWIATY. PRACE LAUREATÓW KONKURSU ARTNOBLE 2015

28.09–13.10.2016
Otwarcie wystawy: 28.09.2016, godz. 18.00

artyści:
Anna Demidowicz
Jerzy Piątkowski
Nadia Świerczyna

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu ma przyjemność zaprezentowania prac artystycznych trojga laureatów konkursu ArtNoble 2015. Jest to konkurs dla wyróżniających się osobowości twórczych z publicznych uczelni artystycznych, a nagrody przyznawane są za najlepsze prace dyplomowe w kategorii Plastyka. Zdobywczynią głównej nagrody ArtNoble Plastyka 2015 została Nadia Świerczyna z Akademii Sztuk Pięknych z Katowic, a wyróżnienia otrzymali: Anna Demidowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Jerzy Piątkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Główna nagroda – statuetka 1-Art – przyznawana jest oryginalnej osobowości artystycznej, której prace zrealizowane są na najwyższym poziomie i przykuwają uwagę odbiorców. Laureat wybierany jest spośród kandydatów zgłoszonych przez publiczne uczelnie artystyczne. Pierwszy etap selekcji konkursowej odbywa się na poziomie uczelnianym. Finalnie każda uczelnia typuje do konkursu trzy najlepsze prace dyplomowe. Kolejnym krokiem jest głosowanie, którego dokonuje ArtKapituła, składająca się z ponad 50 osobistości świata nauki, kultury i sztuki. W 2017 r. konkurs ArtNoble rozszerzy się o dwie kolejne kategorie: Film i Teatr. Konkurs organizowany jest przez Fundację artHOLDING w ramach Edukacyjnego Festiwalu Sztuki ArtNoble w Żyrardowie.

Nadia Świerczyna, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Urodziła się w 1989 r. w Mysłowicach. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Dąbrowie Górniczej. Od 2015 r. jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – dyplom główny zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy w pracowni ilustracji u dr Anny Machwic-Adamkiewicz. ASP w Katowicach ukończyła z medalem. Od lat interesuje się muzyką oraz śpiewa w chórze mysłowickim. Poprzez malarstwo pragnie przekazać odbiorcom emocje, jakie wywołuje w niej muzyka.
Nadia Świerczyna, Cykl obrazów ku czci Henryka Mikołaja Góreckiego
Muzyka i malarstwo były wokół mnie od zawsze. Tak samo naturalnym było dla mnie chwytanie za pędzel i słuchanie muzyki w dzieciństwie, jak teraz odbywanie studiów plastycznych i równoczesne wgłębianie się w tajniki świata muzycznego. Tworzenie świata malarskiego jest dla mnie tak samo pociągające jak współuczestniczenie w próbach chóru. Muzyka sprawia, że czuję się wolnym, niczym nieograniczonym człowiekiem. Zmienia moje postrzeganie świata i sztuki.

Cykl obrazów ku czci Henryka Mikołaja Góreckiego to zestaw obrazów inspirowanych utworami śląskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utworami innych mistrzów, przede wszystkim muzyki klasycznej, pobudzających moją wyobraźnię. Poprzez przetworzenie pejzażu na płótnach pragnęłam przekazać widzowi emocje, które towarzyszą mi przy słuchaniu muzyki – uczucie swobody oraz niczym nieograniczonej przestrzeni. W tworzeniu tych prac bardzo ważnym elementem było dla mnie uczucie spójności między muzyką, a tym, co tworzę. Postrzegam siebie jako łącznika tych dwóch światów – muzycznego i malarskiego. Cykl prac został stworzony z myślą o wyjątkowym dla mnie miejscu, jakim jest Filharmonia Śląska w Katowicach.

Cykl Przed świtem
Cykl Przed świtem jest kontynuacją moich zainteresowań muzycznych i doświadczeń z tym związanych. To opowieść o wewnętrznych przeżyciach i emocjach człowieka. Tych małych i dużych, a jednak nikomu poza nim nie znanych. Z którymi trzeba borykać się samemu. Przypominających stan w którym ,, Moje serce płonie”.

Wyróżnienia:
Jerzy Piątkowski, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Urodził się w Szczecinie w 1962 r. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Pracował jako nauczyciel na Skalnym Podhalu, co zaowocowało studiami w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki na ASP w Krakowie (1987–1990) w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana i malarstwa prof. Stanisława Batrucha. (1990–2010). Przez kilka lat przebywał w USA, gdzie zajmował się projektowaniem wnętrz i ich wykonaniem. Po powrocie ponownie zdał egzamin na Wydział Grafiki krakowskiej ASP. W 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Matejki przyznawaną przez macierzystą uczelnię. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w 2015 r. w pracowni miedziorytu pod opieką prof. Krzysztofa Tomalskiego, a aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Tabisza. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i pracą pedagogiczną. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Obecnie kontynuuje edukację, pracując nad doktoratem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w grafice warsztatowej ze szczególnym uwzględnieniem wklęsłodruku.

Na wystawie prezentuję wybór prac powstałych w latach 2015/2016. Grafiki wykonane są techniką wklęsłodruku; akwaforta, akwatinta, korund. Prace „Czym są w rzeczy samej” i „Mamut” są częścią dyplomowego cyklu „Szedłem, idę, będę szedł”. Była to próba zbadania, przeżycia i zilustrowania zjawiska „przypadku”, intuicji i automatyzmu. Gdzie zaczyna się „przypadek” a gdzie świadomy wybór, jak intuicja wpływa na proces twórczy, kiedy artysta tworzy obraz a kiedy obraz tworzy artystę? Gdzie leży granica pomiędzy tym co wyuczone a tym co skrywa podświadomość? Do jakich światów „przypadek” jest kluczem? Pozostałe prace są poszukiwaniem takich właśnie światów, ukrytych przedmiotów, plam-znaków wymykających się pobieżnej definicji. Moje obrazy to pejzaże widziane za pośrednictwem, przy pomocy oczu a nie oczyma.

Chciałbym nie mówić
Lecz czynić słowami
Aby słów moich dotknęli rękami
Ludzie
Tadeusz Różewicz

 

Anna Demidowicz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Koszalinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom uzyskała w pracowni plakatu Eugeniusza Skorwidera. Jest laureatką 7. edycji konkursu na plakat Galerii AMS (2008 r.). Brała udział m.in. w wystawie plakatu Miastostany (Pracownia Spotkań Portretowych, Poznań 2010 r.) i wystawie plakatu Saligia, (Klubokawiarnia Meskal, Poznań).
Hedonizm

Prezentowane prace to seria plakatów minimalistycznych, dla których inspiracją było zjawisko hedonizmu. Hasło i definicja stanowią typograficzną klamrę, która łączy wszystkie osiemnaście odsłon. Zaprezentowane w plakatach różne punkty spojrzenia na hedonizm, wskazują na jego aktualność i dominujący charakter we współczesnej rzeczywistości. W skład serii wchodzą kreacje odnoszące się do różnych sfer i poziomów ludzkiej egzystencji, zarówno sytuacji codziennych jak i skojarzeń obejmujących poziomy bardziej uniwersalne.

logotypy-2016-page-001 logotypy-2016-page-002

ArtNoble

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń