MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Historia mody: Versace

Dzień na plus we wrześniu

2020-11-06 - 2021-12-26 Views: 10918 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

GABINET / DAS KABINETT

Informujemy, że instalacja multimedialna GABINET pozostanie otwarta tylko do 4.09.2022 r.

 

GABINET / DAS KABINETT
Instalacja multimedialna w kontenerach na Bulwarze Sztuki CSW

Kiedy: 6.11.2020–26.12.2021 r.
Otwarcie instalacji: 6 listopada 2020 (piątek), godz. 16.00
 
Instalacja GABINET / DAS KABINETT, która od roku prezentowana jest na Bulwarze Sztuki CSW „Znaki Czasu”, decyzją Goethe-Institut stała się częścią kolekcji CSW. Oficjalne przekazanie daru przez panią Dyrektor Julię Hanske odbyło się 15 października 2021 r.

GABINET / DAS KABINETT jest multimedialną instalacją artystyczno-filmową, umieszczoną w trzech połączonych kontenerach, gromadzącą dzieła sztuki specjalnie namalowane w jej wnętrzu, reprodukcje fotosów, plakatów i oryginalnych projektów scenograficznych, rzeźbę Cezara, liczne monitory z klipami filmowymi, stację do pokazu VR, małe kino. Wartość przekazywanej instalacji wynosi 500000 zł. Jak na razie to najcenniejszy obiekt w kolekcji CSW.

15 października otworzyliśmy również wystawę. PAWILON. CALIGARI, prezentującą obszerny wybór obrazów związanych z tematyką przenikania się filmu i sztuki, namalowanych przez dwóch polskich neoekspresjonistów: prof. Zdzisława Nitki i Eugeniusza Minciela. Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja multimedialna PAWILON, stanowiąca „lekką” wersję GABINETU, przez ostatni rok pokazywaną w Deutsche Kinemathek. Museum Filmu i Telewizji w Berlinie. Wewnątrz PAWILONU pokażemy pierwszy w Polsce film wolumetryczny z udziałem polskich aktorów: Arkadiusza Jakubika i Jakuba Gierszała.

Kurator Krzysztof Stanisławski oprowadza po instalacji GABINET / DAS KABINETT:

 

Wernisaż online na Facebooku CSW Toruń:

 

Montaż wystawy:

 

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorka: Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Koordynatorka z CSW: Alicja Hryckiewicz
Partner: Goethe-Institut w Warszawie

 

„Gabinet” jest rozbudowaną instalacją filmowo-artystyczną w trzech kontenerach, poświęconą filmowi niememu „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery. Zawiera w sobie serię prezentowanych na monitorach materiałów filmowych, poświęconych filmowi oraz epoce, w jakiej powstał, a także współczesną interpretację tego dzieła dokonaną przez polskich artystów malarzy: prof. Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela, którzy wykonali malowidła wewnątrz kontenerów. Obaj są absolwentami i pracownikami dydaktycznymi ASP we Wrocławiu (z tego miasta pochodził również reżyser filmu).
Ważną częścią kontenerowej instalacji jest multimedialna rzeźba Cezara w skrzyni, wykonana przez warszawskiego rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.
W środkowej części instalacji zaprezentowany zostanie film wolumetryczny „Sen Cezara” w wersji 2D (ze względu na pandemiczne obostrzenia, nie możemy udostępnić Państwu pełnej wersji 3D, wymagającej specjalnego sprzętu). Dzieło zostało wyprodukowane na zlecenie Goethe-Institut w firmie UFA X w Babelsbergu k. Poczdamu pod Berlinem. W role Cezara i doktora Caligariego wcielili się znani polscy aktorzy: Arkadiusz Jakubik i Jakub Gierszał.
To pierwsza tego typu realizacja w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Odnosi się bezpośrednio do tradycji kina, ale i wnosi jej aktualną interpretację w sferze sztuki współczesnej oraz najnowszej technologii filmowej.
W ostatniej części instalacji urządzone zostało mini kino, gdzie wyświetlana będzie odrestaurowana wersja klasycznego „Gabinetu doktora Caligari” (1920).

 

Bilety: 3 zł ulgowy / 5 zł normalny

 

 

Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Goethe-Institut w Warszawie
Film wolumetryczny: Fabian Mrongowius, Volucap Studio UFA X Babelsberg
Reżyser filmu wolumetrycznego „Sen Cezara”: Sebastian Mattukat
Scenografia: Zbigniew Nitka, Eugeniusz Minciel, Sylwester Ambroziak, Paweł Paciorek
Partnerzy: Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen w Berlinie, F.W. Murnau Stiftung
Produkcja: MODULO Sp. z o.o. Zbigniew Łowżył
Architekt: Adam Wierciński
Koordynacja techniczna CSW: Wojciech Ruminski
Pokazy filmu „Gabinet doktora Caligari” dzięki uprzejmości F.W. Murnau-Stiftung, Wiesbaden

Instytucja współfinansowana przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miasta Toruń, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Współpraca: Czasopismo „Sztuka”

 

  • Grafikarchiv
  • Gabinet doktora Caligari
  • Multimedialny Cezar w pracowni rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka
  • Otwarcie instalacji w Warszawie
  • Otwarcie instalacji w Warszawie - Ambasador Niemiec
  • Otwarcie instalacji we Wrocławiu
  • "Sen Cezara" - kadr z filmu
  • "Sen Cezara" - kadr z filmu
  • "Sen Cezara" - kadr z filmu
  • "Sen Cezara" - zdjęcie z planu

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń