MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Pawilon. Caligari / Film wolumetryczny

Dzień ze sztuką: działania do aktualnych wystaw

2021-10-15 - 2021-11-21 Views: 2941 planowane, Strona główna, wystawy

Pawilon. Caligari / Wystawa

Multimedialna instalacja filmowo-artystyczna na 100-lecie filmu Gabinet doktora Caligari

Kiedy: 15.10–21.11.2021
Otwarcie wystawy: 1510.2021 (piątek), godz. 18.00

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorka: Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Koordynatorka z CSW: Alicja Hryckiewicz
Partner: Goethe-Institut w Warszawie

Zobacz też: Pawilon. Caligari / Film wolumetryczny

 

100 lat temu w berlińskim kinie Marmur Palast miała miejsce premiera jednego z największych arcydzieł w historii kina – Gabinetu doktora Caligari Roberta Wienego. Było to dzieło zapoczątkowujące nowy kierunek – ekspresjonizm w kinie, a jednocześnie do dziś jeden z najdoskonalszych przykładów symbiozy sztuki i filmu.

Od listopada 2020 na Bulwarze Sztuki CSW prezentujemy instalację pt. GABINET / DAS KABINET, wyprodukowaną przez Goethe-Institut wraz partnerami: Deutsche Kinemathek w Berlinie, studiem UFA X w Babelsbergu i Fundacją F.W. Murnaua w Wiesbaden. Efektem tego ogromnego, bardzo skomplikowanego pod względem technicznym, kosztownego przedsięwzięcia jest mobilna, 12-tonowa instalacja multimedialna, przygotowana do pokazów w przestrzeni miejskiej. W 2019 obejrzeli ją widzowie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, a od roku zwiedzający CSW w Toruniu.

Na przełomie 2019 i 2020 powstała „lekka” wersja instalacji GABINET / DAS KABINETT pt. PAWILON. CALIGARI, przystosowana do prezentacji wewnątrz muzeów i galerii. Jej inauguracja miała miejsce w Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek w Berlinie w lutym 2020 (trwała do maja 2021), a od 15 października 2021 będzie prezentowana w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

PAWILON odwołuje się bezpośrednio do związków sztuki i filmu. To lekki obiekt zbudowany z aluminiowych profili i zadrukowanych, podświetlanych paneli banerowych, na których prezentowane są neoekspresjonistyczne, zainspirowane filmem Roberta Wienego projekty malarskie Zdzisława Nitki, artysty, który tak jak Wiene wywodzi się z Wrocławia.
Na wystawie w CSW instalacji PAWILON. CALIGARI towarzyszy obszerny przegląd obrazów, namalowanych specjalnie w ramach tego projektu i nawiązujących do Gabinetu doktora Caligari. Jego autorami są ZDZISŁAW NITKA i EUGENIUSZ MINCIEL – wrocławscy neoekspresjoniści, którzy wykonali również malowidła wewnątrz kontenerów GABINETU.
W środku instalacji prezentowany jest pierwszy w Polsce film wolumetryczny pt. SEN CEZARA, który można oglądać w okularach VR (z zachowaniem wymogów sanitarnych).

PAWILON. CALIGARI jest oświetlony od wewnątrz i stanowi centrum ekspozycji. W środku umieszczone jest stylizowane masywne krzesło, zawierające laptop, z którego wyświetlany jest film wolumetryczny.

Więcej informacji o filmie: KLIK!

 

  • tło box goethe

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń