MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

„Trucizny” – spotkanie autorskie z Piotrem Dardzińskim

Pawilon. Caligari / Wystawa

2021-10-15 - 2021-11-21 Views: 2300 planowane, Strona główna, wystawy

Pawilon. Caligari / Film wolumetryczny

Pierwszy w Polsce film wolumetryczny

Kiedy: 15.10–21.11.2021
Otwarcie wystawy i prezentacje filmu w okularach VR: 15.10.2021 (piątek), godz. 18.00

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorka: Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Koordynatorka z CSW: Alicja Hryckiewicz
Partner: Goethe-Institut w Warszawie

Zobacz też: Pawilon. Caligari / Wystawa

 

Jednym z ważniejszych miejsc, w których rozgrywa się akcja filmu „Gabinet doktora Caligari”, jest cyrkowy wóz, gdzie demoniczny doktor umieścił skrzynię ze śpiącym Cezarem. Tam spędza on najwięcej czasu: śpi, jest karmiony przez swojego opiekuna, tam odwiedzają go lekarze i policjanci, pragnący poznać sekret somnambulika. Z tego wozu wychodzi na nocne eskapady oraz na pokazy podczas jarmarku – wtedy skrzynia jest przenoszona i ustawiona pionowo, by publiczność mogła łatwiej obserwować jego przebudzenie na rozkaz Caligariego. Nic więc dziwnego, że autorzy projektów scenograficznych – przede wszystkim Hermann Warm – poświęcili zewnętrzu i wnętrzu wozu dużo uwagi, gdyż jest to jedno z najważniejszych centrów dramaturgicznych filmu.
W oparciu o zachowane w kolekcji Deutsche Kinemathek / Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie malarskie projekty i szkice, zrodziła się koncepcja stworzenia współczesnego wozu Caligariego w wersji wystawowej, który mieściłby urządzenia umożliwiające oglądanie filmu wolumetrycznego „Sen Cezara”, stanowiącego wyraz hołdu dla arcydzieła Roberta Wienego sprzed 100 lat w ultranowoczesnej formie.

FILM WOLUMETRYCZNY
„SEN CEZARA”

Film „Sen Cezara” jest wolną interpretacją klasyka niemej kinematografii – filmu „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego z 1919, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą jemu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.
Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego, bazującego na zastosowaniu hologramów aktorów w przestrzeni trójwymiarowej, zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu.

Producent: Fabian Mrongowius
Reżyser: Sebastian Mattukat
Scenariusz: Floris Asche
Idea: Krzysztof Stanisławski
Doradca merytoryczny: Deutsche Kinemathek / Muzeum Filmu i Telewizji
Produkcja: Studio Volucap Babelsberg na zlecenie Goethe Institut.

W czerwcu 2018 w Wytwórni Filmowej Babelsberg w Poczdamie zostało otwarte pierwsze w Europie studio VOLUCAP, przeznaczone do produkcji filmów wolumetrycznych. Pozwala ono na sfilmowanie aktorów w profesjonalnym studio przy użyciu 32 kamer wysokiej rozdzielczości. Na podstawie tych ujęć generowane są ruchome, trójwymiarowe modele, które można wykorzystać w aplikacjach AR/VR. W odróżnieniu od tradycyjnej animacji przedstawiającej fikcyjne, sztucznie skonstruowane postaci, innowacyjna technologia wolumetryczna pozwala na stworzenie realistycznych, trójwymiarowych i ruchomych modeli prawdziwych aktorów, którzy odgrywają swoje role w świecie VR.

W pierwszym w Polsce filmie wolumetrycznym występują Arkadiusz Jakubik (doktor Caligari) i Jakub Gierszał (Cezar).

Od 15 października 2021 „SEN CEZARA” jest prezentowany na wystawie „PAWILON. CALIGARI” w CSW „Znaki Czasu” oraz jednocześnie w kontenerach instalacji „GABINET / DAS KABINETT” na Bulwarze Sztuki CSW.
W obu przypadkach film można oglądać w okularach VR z zachowaniem dystansu społecznego i wszelkich rygorów sanitarnych, w tym dezynfekcji okularów po każdym oglądaniu.

Kadry z filmu wolumetrycznego „SEN CEZARA”:

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń