MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grudzień w CSW ⛄

Świąteczne dni i godziny otwarcia

Opublikowano: 11 grudnia 2023 Views: 404 Czytelnia, Książki, Strona główna

Opowieści o kolorze: Czas czerwieni

Kiedy: 20 grudnia (środa), godz. 18.00 (czas trwania: ok. 1 h)
 
Grudniowa opowieść o kolorze poświęcona będzie czerwieni, uznawanej za tradycyjny kolor świąt Bożego Narodzenia. Za sprawą kultury masowej stał się powszechnie kojarzony z postacią Świętego Mikołaja  i Coca-colą, reklamowaną jako ulubiony (świąteczny) napój świata.
Ten niezwykle wyrazisty i bogaty w znaczenia kolor nierozerwalnie wiąże się z krwią, władzą, seksem, przemocą, pożądaniem, kobiecością, ale i też życiem jako takim. Nie zabraknie więc analizy zjawiska tabu (zakaz kulturowy) i obrzędów przejścia z udziałem czerwieni. 
Podczas wykładu pojawi się także odwołanie do bodaj najsłynniejszej serialowej rzezi ostatnich lat, czyli Krwawych godów z Gry o Tron. Przy tej okazji wybrzmi kwestia ukazywania przemocy w telewizji i przemian, które w ostatnich latach dokonały się w świecie seriali – między innymi za sprawą gigantów takich jak HBO i Netflix.
O tym, że czerwień symbolizuje kobiecość, uwodzi i jednocześnie wyróżnia z tłumu, najlepiej świadczą słynne czerwone sukienki z filmów takich jak: Maska (1994), Pretty Woman (1990) czy Matrix (1999). W temacie mody zostaną także przywołane słynne szpilki z czerwoną podeszwą od Louboutina. Czerwień to także opowieść o Valentino i eleganckiej czerwonej sukience, która po dziś dzień stanowi znak rozpoznawczy tego domu mody. 
Czerwień znajduje także powiązanie z poprzednim wykładem poświęconym żółci ze względu na szczególne miejsce, jakie oba kolory zajmują w kulturze Chin. 
 
Prowadzenie: Karolina Osińska
Wstęp wolny!
Transmisja wykładu na FB Centrum Literatury
 
Grafika: Weronika Stuczyńska

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń