MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Polska sztuka współczesna MUSIAŁA i Nie-MUSIAŁA – wykład prof....

Spotkanie z Andrzejem Krakowskim i pokaz filmu „Bestia” z...

Opublikowano: 27 maja 2017 Views: 2481 (Nie)codzienne dzieła sztuki, Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Strona główna

(NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI / Wykład Jerzego Brukwickiego pt. „Po prostu… buty”

Kiedy: 7 czerwca (środa), godz. 18.00
Czytelnia CSW

Marylin Monroe, znakomita aktorka filmowa, ikona pop-kultury, o butach, które według Słownika języka polskiego są tylko „częścią ubioru, którą wkładamy na stopę, aby ją chronić i ozdabiać”, często mówiła: „Dajcie kobiecie odpowiednie buty, a zawojuje świat”.

Spotkanie Po prostu… buty wypełnią wiadomości o butach z obrazów Vincenta van Gogha i Andy’ego Warhola, grafik Güntera Grassa i Jerzego Mazusia, obiektów Władysława Hasiora i Józefa Szajny, o nietypowym bucie Sławomira Mrożka w Toruniu, dwumetrowym pomniku Glan-Fan w Jarocinie, baletkach Rose Repetto, czarno-beżowych czółenkach Coco Chanel, ekstrawaganckich butach Alexandra McQueena, szpilkach z czerwonymi podeszwami Christiana Louboutina i wielu innych obuwniczych osobliwościach.

Spotkania z cyklu (Nie)codzienne dzieła sztuki, prowadzone przez Jerzego Brukwickiego, mają na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień, choć najczęściej nie dostrzegamy tego, że są one efektem pracy twórczej artysty.

Wstęp wolny!

Jerzy Brukwicki urodził się w 1945 roku. Do 2012 roku był szefem warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń