MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Miniatura z logotypem CSW

Relacja: FOTOgrafia_8 – Niezależna fotografia polska lat 80. XX...

Relacja: Artysta musi być piękny. Ciało w sztuce –...

Opublikowano: 30 kwietnia 2019 Views: 1371 Czytelnia, Książki, Strona główna

Majowe wydarzenia w Czytelni!

Kiedy: 15 maja (środa), godz. 18.15
Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej „OBIE”.
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 17 maja (piątek), godz. 17.30
Spacer tematyczny: Wieczorny spacer po Baśniowym Mieście
Wieczorowa porą zapraszamy na spacer wśród toruński baśni, bajań i legend miejskich.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Bilety: 8 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

 

Kiedy: 17 maja (piątek), godz. 18.00
ARTYSTA MUSI BYĆ PIĘKNY – ciało w sztuce
„Art must be beautiful, artist must be beautiful” to tytuł jednego z performansów Mariny Abramowić, wykład będzie dotyczył wykorzystania ciała jako narzędzia w sztuce.
Prowadzenie: Bogusław Deptuła
Historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, marchand. Autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów. Od 1989 roku publikuje teksty o sztuce w prestiżowych pismach branżowych. Przez czternaście lat współpracował jako krytyk z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wieloletni współpracownik TVP Kultura, gdzie prowadził codzienny program „Informacje Kulturalne”, a obecnie na antenie tej stacji można go zobaczyć w „Tygodniku Kulturalnym”. W latach 2011–2013 redaktor naczelny miesięcznika „Art&Business”. W 2013 wydał w wydawnictwie WAB książkę na temat związków literatury i kuchni zatytułowaną Literatura od kuchni.
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 18 maja (sobota) godz. 18.00, 20.00 i 22.00
STREFA WYMIANY MYŚLI – rozmowy wokół wystawy DO CZYSTA w ramach Nocy Muzeów 
W noc Muzeów zapraszamy na niecodzienne wydarzenie, trzy spotkania z psychoanalitykami, którzy będą moderować rozmowę o wystawie Mariny Abromović. Wszystkich, którzy obejrzą wystawę (indywidualnie lub z przewodnikiem) zapraszamy do CZYTELNI CSW aby podzielili się swoimi refleksjami, wymienili myślami, opowiedzieli o emocjach, które towarzyszyły w trakcie zwiedzania. Pod okiem terapeutów psychoanalitycznych spróbujemy zastanowić się nad istotą twórczości Mariny Abramović i jej wpływem na widza.
Psychoterapeuci: Anna Maroszek, Jolanta Liczkowska-Czakyrowa
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 21 maja (wtorek), godz. 18.00
Historia mody: HISTORIA TOREBKI
Kolejne spotkanie z cyklu, podczas którego omówiony zostanie kolejny element naszej garderoby, tym razem będzie to nieodłączna towarzyszka każdej kobiety – torebka. Jak to się stało, że torebka dopiero w XX wieku stała się niezbędna? O tych dawnych i tych zupełnie współczesnych opowie autorka książki It bag. Historia torebką pisana.
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 23 maja (czwartek), godz. 17.00
Orient Express – PRZYSTANEK: SZTUKA ARCHITEKTURY 
Prowadzenie dr Zdzisław Preisner
Wstęp wolny!

 

25 maja (sobota), godz. 12.00 [BRAK WOLNYCH MIEJSC!]
Spacer tematyczny: Toruńskie góry i doliny, czyli oglądamy Gród Kopernika z miejsc innych niż zazwyczaj 
Słońce grzeje coraz mocniej a najlepszym miejscem wygrzewania są dachy… Co znajduje się na dachach toruńskich budynków, co z nich można zobaczyć o tym przekonamy się już podczas najbliższego spaceru. Uczestnicy wycieczki proszeni są o założenie strojów bardziej turystycznych i butów z ciut lepszym bieżnikiem.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Bilety: 8 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

 

Kiedy: 31 maja (piątek), godz. 18.00
WYKŁADY W CZYTELNI: CZARNE SNY „PODZIEMNYCH” RYSOWNIKÓW
Powstające poza cenzurą w latach 80. XX wieku satyryczne komentarze ówczesnej rzeczywiści, o silnym ładunku humorystycznym i ironicznym, stały się specyficznym „śmiechem przez łzy”, zajmującym dokumentem czasu. Opozycyjni rysownicy żywo reagowali na ówczesną sytuację dziejową Polski, aktualne wydarzenia codzienności PRL-u. W znacznej mierze –ukazujące się w podziemnej prasie, wędrujące z rąk do rąk w postaci ulotek – satyryczne rysunki pomagały przeżyć smutne, dramatyczne chwile, pokonać zły nastrój. Mówiły, że „Solidarność” żyje, że zrodzonej w imię godności, sprawiedliwości i prawdy idei nie można złamać siłą, upokorzeniami i szykanami. W „podziemne” rysowanie zaangażowanych było dużo artystów uznanych, jak i tych rysujących sporadycznie, traktujących swoją pracę jako społeczne posłannictwo na rzecz wolności i niezależności. Był to świat konkretu, błyskotliwego komentarza, prostego znaku; wzbudzające ogromną ciekawość terytorium spojrzenia na życie poprzez śmiech i odrobinę optymizmu.
Prowadzenie: Jerzy Brukwicki
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 30 maja (czwartek), godz. 18.00 – otwarcie wystawy
Wystawa w CZYTELNI: Damy i Rycerze – wystawa kopii średniowiecznych miniatur Barbary Bodziony 
Na wystawę Damy i Rycerze składają się kopie średniowiecznych miniatur związanych z tematyką rycerską autorstwa Barbary Bodziony oraz Miłośników Rękopisów.
Barbara Bodziony – iluminator i kaligraf prowadząca pracownie w Krakowie, przypomina o starej sztuce iluminatorstwa i kaligrafii. Wystawie będą towarzyszyły warsztaty kaligrafii.
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 1 czerwca (sobota), godz. 12.00
Spacer tematyczny: Spacer po Baśniowym Mieście
Wszystkie dzieci młodsze i starsze a także tych, którzy zachowali odrobine dziecka w sobie zapraszamy na spacer wśród toruński baśni, bajań i legend miejskich.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Bilety: 8 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń