MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja w kwietniu!

CSW w Święta

Opublikowano: 18 marca 2017 Views: 1551 Czytelnia, Książki, Strona główna

Kwietniowe spotkania w Czytelni!

Kiedy: 4 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
LITERY W STANIE ROZKŁADU
Spotkanie ze Stefanem Kornackim w nawiązaniu do zakończonej właśnie wystawy. Rozmowa będzie dotyczyć zagadnień związanych z przedstawieniami i sposobem funkcjonowania litery, czcionki, słowa w sztuce.
Wszystkich miłośników liter, słów, fontów, napisów, języka, poezji, mowy, pisma w sztuce zapraszamy na spotkanie ze Stefanem Kornackim. Porozmawiamy o tym, dlaczego te tematy i motywy są tak ważne dla sztuki współczesnej. Przypomnimy instrukcje Yoko Ono, gazety Metzgera, alfabet Lyncha, poezję aktywną Partum, papier w akcji Themersonów, prace Drożyńskiej, Klamana, Dróżdża czy Dawidek. Przyjrzymy się także artystkom młodego pokolenia związanym z Toruniem – Natalii Wiśniewskiej, Justynie Jaworskiej, Katarzynie Tretyn, które poruszają podobne tematy w swoich działaniach artystycznych.
Rozmowę poprowadzi Malina Barcikowska, krytyczka sztuki i autorka rubryki RZĄD KSIĄŻEK poświęconej pograniczu języka i obrazu polecanej przez Instytut Książki.

 

Kiedy: 05 kwietnia 2017 (środa), godz. 18.00
HISTORIA MODY. Początek XIX wieku – wykład Mariusza Pendraszewskiego
Tematem spotkania będzie historia rozwoju mody damskiej w pierwszych latach dziewiętnastego stulecia i jej związki ze sztuką. Podczas wykładu omówione zostaną najważniejsze cechy ubiorów epoki, ich ewolucja, obrazowanie w sztuce jak i społeczna recepcja od momentu ich zaistnienia po współczesność.

 

Kiedy: 6 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
LITERACI PO GODZINACH: spotkanie z Ewą Kuryluk i Agnieszką Drotkiewicz wokół książki Manhattan i Mała Wenecja
„Moja praca pisarska i artystyczna przebiega dwutorowo: to obraz stymuluje słowo, to słowo stymuluje obraz” – mówi Ewa Kuryluk w książce o podwójnym tytule. Na Manhattanie – „opalonym panu w kapeluszu” – skończyła w roku 1988 pierwszą powieść Century 21. W Małej Wenecji, londyńskiej kuzynce „perły Adriatyku”, namalowała swoje najsłynniejsze portrety i porzuciła malarstwo dekadę wcześniej – cztery lata przed urodzeniem się Agnieszki Drotkiewicz, pisarki i inicjatorki tej rozmowy. Przeprowadziła ją mejlowo, by stworzyć rodzaj przewodnika po twórczości Ewy Kuryluk, jej biografii i filozofii życia. Manhattan i Mała Wenecja to dialog przyjaciółek w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zawsze aktualne: jak żyć poczciwie i tworzyć z pożytkiem dla innych.

Ewa Kuryluk – artystka awangardowej instalacji tekstylnej i sztuki powietrza, malarka i fotografka, pisarka i poetka.
Agnieszka Drotkiewicz – pisarka. Autorka powieści oraz zbiorów rozmów.

Prowadzenie: Malina Barcikowska

 

Kiedy: 12 kwietnia (środa), godz. 18.00
Wykład Jerzego Brukwickiego (NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI: Krzesło jako obiekt sztuki

Trzeci z cyklu wykładów (NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI, który ma na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień, choć najczęściej nie dostrzegamy tego, iż są one efektem pracy twórczej artysty.
Jerzy Brukwicki urodził się w 1945 roku. Do 2012 roku był szefem warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

 

Kiedy: 19 kwietnia (środa), godz. 18.15
SPOTKANIE PSYCHOANALIZY Z PICTUREBOOKIEM 
Trzecie z cyklu spotkań z Iwoną Chmielewską – autorką książek obrazowych i Jolantą Czakyrową – psychoterapeutą psychoanalitycznym. Tym razem zaprezentowana zostanie książka KŁOPOT a rozmowa dotyczyć będzie radzenia sobie z trudnościami.

 

Kiedy: 20 kwietnia (czwartek), godz. 19.00
SERYJNI POECI: Maciej Melecki, Maciej Woźniak
Spotkanie autorskie wokół książek: Inwersje i Obywatelstwo podwójnego kraju
Prowadzenie: Malina Barcikowska, Szymon Szwarc
Po spotkaniu w klubie Koniec Świata o godzinie 21:00 odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, gdzie jurorami będą goście spotkania.

 

Kiedy: 21 kwietnia 2017, godz. 18.00
HISTORIA MODY Doba romantyzmu (1815–1856). Wykład Mariusza Pendraszewskiego
Tematem spotkania będzie historia rozwoju mody damskiej w okresie od Kongresu Wiedeńskiego do wynalezienia krynoliny. Słuchacze zapoznają się z ewolucją stroju w kolejnych dekadach pierwszej połowy XIX stulecia, jego relacjami ze sztuką. Podjęty zostanie również temat recepcji ubioru romantycznego i wpływu jaki wywarł na późniejszą modę.

 

Kiedy: 21 kwietnia (piątek), godz. 18.00
MIGRANCI, UCHODŹCY, OBCY
O migrowaniu, przemieszczaniu rozmawiać będziemy z antropolożką Natalią Bloch autorką wystawy WSZYSCY JESTEŚMY MIGRANTAMI. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i z Dionisiosem Sturisem autorem książek o greckiej imigracji powojennej w Polsce oraz o Polakach na wyspie Man.
Będziemy rozmawiać o zjawisku, jakim jest migracja w szerszym kontekście, tzn. nie tylko w odniesieniu do tego, co słyszymy w ostatnim czasie o uchodźcach itd., ale w kontekście historycznym.  

 

25 kwietnia (wtorek), godz. 17.00
ORIENT EXPRESS – PRZYSTANEK KOBIETA
Czwarte spotkanie z nowego orientalnego cyklu, tym razem dwa wykłady o kobiecie.
Blanka Rogowska: Muzułmanka – kobieta wyzwolona, czy zniewolona?
Magdalena Lewicka: Wiatr przemian pod niqabem – kobieca twarz jemeńskiej rewolucji

 

Kiedy: 26 kwietnia (środa), godz. 14.00
Forum Młodych Humanistów w ramach Tygodnia Refleksji Duchowej pt: Duchowy wymiar sztuki

 

Kiedy: 27 kwietnia (czwartek), godz. 12.30
Warsztaty dla studentów – „Jak powstaje książka”

 

Kiedy: 27 kwietnia (czwartek)
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Musiał i promocja książki:
DOBRA RELACJA. SKRZYNKA Z NARZĘDZIAMI DLA WSPÓŁCZESNEJ RODZINY
Małgorzata Musiał, doświadczona pedagog i mama trójki dzieci, autorka popularnego bloga „Dobra relacja”, pokazuje pełne empatii dla potrzeb dzieci i dorosłych podejście do rodzicielstwa, które pomaga w nawiązaniu dobrych i trwałych relacji.
„Najważniejsza jest relacja z dzieckiem” – słyszą zewsząd rodzice. Ale jak ją pielęgnować, kiedy rano trzeba szybko wyjść do szkoły albo kiedy rodzeństwo zaczyna kłótnie o zabawki? Jak zadbać o potrzeby całej rodziny, jeśli każdy ma inne oczekiwania, a doba tylko dwadzieścia cztery godziny?

 

Kiedy: 24 kwietnia (poniedziałek) godz. 19.00
WIECZÓR SCRABBLOWY w Czytelni
Wszystkich miłośników zabawy z językiem zapraszamy na wieczór SCRABBLOWY. Zapewniamy trudnych przeciwników i dobrą zabawę!
Wstęp wolny!

 

Kiedy: 24–30 kwietnia (poniedziałek–niedziela), godz. 20.00–24.00
Poezja w CSW!
W ramach tegorocznego Tygodnia Refleksji nad Kulturą Duchową, po zmroku będziemy wyświetlać teksty poetyckie na szybach CSW od strony Bulwaru Sztuki, projekcje w godz. 20.00–24.00.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń