MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat promujący wydarzenie

Filozofia sztuki – psychoanaliza Zygmunta Freuda

Czytelnia/Reading Room – galeria fotograficzna przestrzeni

Okładka książki "Walczące słowa"

Opublikowano: 18 lutego 2011 Views: 1347 Czytelnia

Walczące słowa – spotkanie wokół książki Judith Butler

Spotkanie wokół książki Judith Butler Walczące słowa

piątek, 25 lutego, godzina: 17:30
Czytelni imienia Sömmerringów w CSW

Paneliści:

/ Aleksandra Derra (IF UMK),
/ Karolina Krasuska (Krytyka Polityczna),
/ Dariusz Brzostek (WF UMK),
/ prowadzenie: Sylwia Targaszewska (Klub KP Toruń)

Wstęp wolny!

 

O KSIĄŻCE:
Czy cenzura jest dopuszczalna? Niektóre słowa ranią, dlaczego więc ich nie zakazać? Przecież „pedał” boli tak samo jak cios w splot słoneczny. A co z pornografią? Poniża kobiety, więc może należy wyjąć ją spod prawa? Takie pytania postawiła sobie wybitna amerykańska filozofka Judith Butler. Walczące słowa to erudycyjny esej czerpiący z psychoanalizy, prawoznawstwa, socjologii i nauki o kulturze. Butler analizuje konkretne regulacje prawne, wyroki amerykańskiego Sądu Najwyższego, przykłady z międzynarodowej polityki, kultury popularnej i literatury. Po drodze trafia nawet na hip-hop.

W tej błyskotliwej książce nie ma ani jednego słabego momentu.

Barbara Johnson

Analizy Butler to efektowne spory, w których stroni ona od uproszczeń i pokazuje, że polityka wymaga poważnego namysłu.
Jonathan Culler


O AUTORCE
:
Judith Butler (1956) – amerykańska filozofka, profesorka literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości, która dała początek teorii queer (wyd. pol. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008).
PANELŚCI:
dr Aleksandra Derra – adiunkt w Zakładzie Teorii Poznania i Metodologii Nauk Instytutu Filozofii UMK. Doktorat poświęciła późnej teorii Wittgensteina. Obecnie zajmuje się teoriami języka powstającymi w kognitywistyce oraz problematyką podmiotowości w teoriach feministycznych.
Karolina Krasuska – doktorantka na wydziale kulturoznawstwa na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Pisze pracę doktorską o Minie Loy, Marii Komornickiej/Piotrze Odmieńcu Właście i Else Lasker-Schüler, w której bada „liryczne nieposłuszeństwa” w odniesieniu do kategorii płci i narodu. Przełożyła „Uwikłanych w płeć” Judith Butler. Prowadziła zajęcia na Germanistyce i Gender Studies na Uniwersytecie Humboldta.
dr hab. Dariusz Brzostek – absolwent toruńskiej polonistyki, obecnie adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie teorią i antropologią literatury, twórczością Stanisława Lema, psychoanalizą literackiej fantastyki, estetyką XX wieku oraz krytyką literacką i muzyczną.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń