MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Filmowa twórczość Jonasa Mekasa – spotkanie i specjalny pokaz

Spacer tematyczny: Cmentarz św. Jerzego, bohaterowie znani i nieznani

Warsztaty w Kinie Centrum

Opublikowano: 28 września 2022 Views: 1380 Kino Centrum, Strona główna, Warsztaty

Oferta warsztatowa Kina Centrum

Kino Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza do korzystania z nowej oferty warsztatów artystycznych dla grup zorganizowanych.

Nasze propozycje obejmują zajęcia edukacyjne przybliżające historię światowego i polskiego kina, a zarazem ćwiczenia praktyczne poświęcone różnym aspektom sztuki filmowej. Jak twórczo rozwinąć pomysł na film? Jak opowiadać obrazem? Czym jest aktorstwo filmowe? Jakie znaczenie ma technologia w realizacji filmu?

Warsztaty odbywać się będą w inspirujących przestrzeniach CSW – w kinie, czytelni, a także w otoczeniu wystaw i instalacji artystycznych.

Zajęcia rozbudzą filmową pasję, kreatywność i wrażliwość estetyczną. Wyzwolą ciekawość ludzi i świata. Pomogą lepiej radzić sobie w sytuacjach publicznych wystąpień. Nauczą bardziej świadomego, krytycznego odbioru komunikatów audiowizualnych.

Czas trwania zajęć to ok. 2,5-3h

Cena: 15zł/ osoba

Zapisy: kino.centrum@csw.torun.pl lub pod numerem telefonu 56 610 97 41

1. Rola gestu w kinie

Grupy wiekowe: 14–19, studenci, dorośli, seniorzy
Warsztaty skierowane do osób, które pragną poznać podstawy gry aktorskiej oraz zagłębić się w historię kina. Zajęcia przybliżą techniki kreowania postaci ekranowej – od okresu filmu niemego po metody współczesne. Porównamy rolę gestu w tych okresach oraz wykonamy proste ćwiczenia ukazujące ekspresyjne możliwości ciała aktora.

2. Ekspresja twarzy.

Grupy wiekowe: 14–19, studenci, dorośli, seniorzy
Warsztaty aktorskie poświęcone ekspresji twarzy. W ramach zajęć przedstawione zostaną sposoby na przywołanie wspomnień i emocji potrzebnych do wykonania zadań aktorskich. Przybliżymy również rolę charakteryzacji w kinie (chętni poddani zostaną prostej charakteryzacji). Podsumowaniem zajęć będzie wykonanie sesji fotograficznej z udziałem uczestników, którzy zaprezentują wybrane stany emocjonalne.

3. Rekwizyt w filmie

Grupy wiekowe: dzieci, 14–19, studenci, dorośli, seniorzy
Warsztaty dotyczące znaczenia rekwizytu na ekranie. Opowiemy o przedmiotach, które odegrały istotną rolę w filmach. Uczestnicy wykonają też ćwiczenia z tworzenia prostej scenografii za pomocą nieoczywistych rzeczy. Podsumowaniem zajęć będzie sesja fotograficzna. Oferta dla dzieci obejmuje ćwiczenia sensoryczne z rekwizytami.

4. Warsztaty opowiadania obrazem

Grupy wiekowe: 14–20, dorośli, seniorzy
Inspiracją do zajęć będzie wybrany film polski lub zagraniczny. Na początku spotkania przedstawione zostaną ogólne informacje na temat kompozycji kadru oraz rodzajów i funkcji poszczególnych planów fotograficznych. Następnie udostępnimy scenariusz lub scenopis filmu, który ma posłużyć uczestnikom do wykonania wersji fotograficznej i filmowej wybranej sceny. Podsumowaniem warsztatów będzie porównanie zrealizowanych materiałów z fragmentami filmu.

5. Wyzwól emocje – warsztaty filmowe dla najmłodszych

Zajęcia dla dzieci przybliżające kino nieme. Ćwiczenia sensoryczne z kartami emocji. Dzieci pobudzą swoją wyobraźnię i wcielą się w różne role, pomocne w przełamaniu strachu przed wyrażaniem uczuć, rozmową i współpracą z innymi.

6. Warsztaty filmowej adaptacji literatury

Grupy wiekowe: młodzież licealna, studenci, dorośli, seniorzy
Co to znaczy adaptować tekst na potrzeby filmu? Czy filmowiec musi być wierny literackiemu pierwowzorowi? Jak zamieniać słowa na obrazy? Warsztaty adresowane do osób, które pragną stworzyć scenariusz lub film na podstawie tekstu prozatorskiego, poetyckiego lub dramatu.

7. Warsztaty krytyki filmowej

Grupy wiekowe: młodzież licealna, studenci, dorośli, seniorzy

Spotkania służące rozwijaniu warsztatu krytyka filmowego. Zajęcia obejmować będą następujące ćwiczenia:
– kreatywne pisanie recenzji, eseju, felietonu lub relacji z wydarzenia filmowego;
– analizowanie tekstów krytyczno-filmowych;
– oglądanie filmów ilustrujących krytyczno-filmowe wyzwania;
– dyskutowanie nad publikacjami filmoznawczymi;
– refleksja nad tekstami kultury (np. komiksy, płyty, gry, wystawy, spektakle) będącymi istotnymi kontekstami społecznymi i artystycznymi dla sztuki filmowej;
– realizowanie wideorecenzji;
– przygotowanie prelekcji do filmu;
Uczestnicy warsztatów będą mogli publikować swoje materiały na blogu lub kanale filmowym Kina Centrum.

8. Warsztaty filmowe – zostań pionierem kina

Grupy wiekowe: młodzież licealna

Ideą warsztatów jest przybliżenie osiągnięć pionierów kina – braci Lumière oraz Georges’a Mélièsa, których twórczość dała początek dwóm modelom sztuki filmowej, odmianie dokumentalnej i kreacyjnej.
W części teoretycznej uczestnicy zapoznają się z podstawowymi aspektami realizacji filmu. Część praktyczna obejmie ćwiczenia pogłębiające zrozumienie zagadnień omawianych w części teoretycznej oraz stworzenie krótkich filmów inspirowanych twórczością braci Lumière oraz Georges’a Mélièsa. Spotkania dotyczyć będą powstania kina, określenia czasu i przestrzeni filmowej, ruchu kamery i oświetlenia, kompozycji kadru, scenopisarstwa, a także podstawowych informacji o montażu i postprodukcji.

9. Quiz filmowy

Grupy wiekowe: dzieci, młodzież licealna
Zabawa edukacyjna popularyzująca wiedzę o kinie. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje wiadomości o filmach i serialach, ale także o twórcach, gwiazdach, festiwalach, nagrodach, ekranizacjach, cytatach, piosenkach i muzyce. Kolejne rundy quizu poprzedzą ciekawostki, które przedstawi nasz ekspert-filmoznawca. Do przeprowadzenia testu wykorzystamy multimedialne narzędzia.

10. Warsztaty tworzenia filmów sferycznych

Grupy wiekowe: dzieci, młodzież licealna, seniorzy
Warsztaty tworzenia filmów w technologii 360 stopni w przestrzeni wystawienniczej CSW. Technologia pozwala realizować efektowne filmy sferyczne, sytuujące widza w samym środku akcji. Ich twórcami, ale i bohaterami staną się uczestnicy zajęć.

 

O prowadzących warsztaty:

Radosław Osiński – doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki na UMK w Toruniu. Krytyk filmowy, filmoznawca. Zwycięzca I edycji Konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie” portalu Filmweb.pl (2011). Zdobywca Grand Prix XVII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2013). Prowadzi zajęcia i warsztaty na Wydziale Humanistycznym UMK. Nauczyciel, animator kultury, autor opracowań dydaktycznych do edukacji filmowej w projekcie „Filmoteka Szkolna” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współredaktor (wraz z Anną Osmólską-Mętrak) polsko-angielskich publikacji „David Cronenberg. W oczach krytyków filmowych” (2016) oraz „David Lynch. Polskie spojrzenia” (2017) – nominowanej do nagrody PISF w kategorii książka o tematyce filmowej. Nagrodzony dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury. Laureat konkursów scenariopisarskich i filmowych.
Kurator kina w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Piotr Waśniewski – kurator Centrum Sztuki filmowej w toruńskim CSW, absolwent filmoznawstwa i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, gdzie uzyskał podwójny dyplom: z reżyserii oraz organizacji produkcji filmowej. Realizuje filmy promocyjne, reportaże i dokumenty. Prowadzi warsztaty dotyczące m.in. realizacji filmów, montażu oraz fotografii.

Sara Kolankowska – kinooperatorka w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Członkini Stowarzyszenia WTOOPA, organizującego Ogólnopolskie Spotkania Teatralne. Pomysłodawczyni i prowadząca warsztatów „No more drama” w CSW.  

Tags: , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń