MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie promujące spotkanie

SIM Toruń: Czy możemy obejść się bez Google?

Godziny otwarcia Czytelni w okresie świąteczno-noworocznym

Słuchalnia - plakat

Opublikowano: 19 grudnia 2013 Views: 1273 Czytelnia

Spotkanie z Blanką Dembosz i Mateuszem Ryczkiem na temat Śpiewaczka i komputer

sobota, 21 grudnia, godz. 18.00 

Goście opowiedzą o spotkaniu głosu Blanki z komputerem Mateusza i o twórczych konsekwencjach swojej współpracy nad utworem „Miedziane niebo” (na głos i komputer), którego fragmenty zabrzmią z nagrania. Odniosą się także do problemu styku najbardziej cielesnego, naturalnego instrumentu, jakim jest ludzki głos, z technologią komputerową, opisując niezwykle intrygującą, a w muzyce nowej jakże popularną interakcję natury i techniki, emocji i rozumu. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Burzyńska, a publiczność będzie mogła włączyć się do rozmowy.

Wykonawcy:

Blanka Dembosz – urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Podczas studiów powołała do życia  Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Dawnej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja).

Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Wraz z gambistą Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku. Dokonuje prawykonań  utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych.

Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują: Katarzyna Taborowska-Kaszuba, Paulina Załubska, Katarzyna  Kwiecień-Długosz, Mateusz Ryczek, Patryk Lichota,  Michał Ossowski oraz Rafał Zapała. Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.

Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu  Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, w Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu, w festiwalu Sound Screen w Bydgoszczy. Pomysłodawczyni i współorganizatorka ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić!” w Krakowie w 2013 r. Prowadzi aktywną działalność koncertową i pedagogiczną,  z upodobaniem promując polska muzykę nową.

Mateusz Ryczek, ur. 1986 w Toruniu, kompozytor, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im Karola Szymanowskiego W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w AM we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich (m. in. Crescendo w Tarnowie – I nagroda, 2004; kontrabasowego konkursu kompozytorskiego przy Word Bass Festiwal – I nagroda, 2008; Fides et Ratio – III nagroda, 2009, Kompozytorski Koncert Roku 2011, II Nagroda), stypendystą Ministra Kultury oraz Marszałka Dolnośląskiego. Utwory Mateusza Ryczka były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach takich jak Warszawska Jesień (koncerty Koła Młodych ZKP), Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Dialogi (Mińsk). Brał udział w takich projektach: Missa Solemnis, Fabryka dźwięku, Hallo Wrocław 2016! (współpraca polsko-niemiecka), Flexible Orchestra (jako jedyna osoba spoza USA) czy Music Masters on Air, w ramach którego jego kompozycja fortepianowa Subgłębia nocy został wykonany na festiwalach w 6 krajach europejskich. Uczestniczył również w takich kursach kompozytorskich jak Ostrava Days czy Composer Collider z Ensemble MusikFabrik. Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych oraz muzyki do filmu „Lag Island” Tomka Tryzny. W latach 2006-2011 był członkiem Koła Młodych, a aktualnie jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. We wrześniu 2013 nakładem wydawnictwa For Tune® ukazał się jego monograficzny album PLANETONY.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń