MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Logo czytelni

Publikacje z Biennale w Wenecji

Młody Toruń poetycki. Antologia

Chopin

Opublikowano: 24 lipca 2013 Views: 925 Czytelnia

Promocja książki Chopin żywy w swoich listach i w oczach współczesnych, autorstwa: Adama Czartkowskiego, Zofii Jeżewskiej, Krzysztofa Jeżewskiego, wydawca PIW Warszawa, VII wydanie

wtorek, 6 sierpnia, godz. 18.00

Chopin żywy w swoich listach i w oczach współczesnych to bardzo ciekawy materiał złożony z listów Fryderyka Chopina oraz wielu wybitnych osobistości jego czasów, wiele refleksji, wypowiedzi ujętych w jedno życie genialnego kompozytora. Jest bardzo dużo dzieł poświęconych Chopinowi, ale to dzieło jest szczególne,  dlatego ma ogromne powodzenie na rynku wydawniczym – niebawem ukaże się VII wydanie. Autorzy zadali sobie wiele trudu, a wszechstronność materiałów kreśli nam osobowość kompozytora, jego życie młodzieńcze, emigrację, pracę pedagoga, jego uniesienia miłosne, chorobę i śmierć. Jest tu wiele humoru, wzruszeń, opisów, które budują dzieło także historyczne.  Adam Czartkowski i Zofia Jeżewska są znanymi, choć już nieżyjącymi autorami książek o Fryderyku Chopinie, wnuk i syn Krzysztof Jeżewski powiększył dzieło o najnowsze materiały, uzupełnił indeks.

Adam Czartkowski /1899-1958/,historyk, znawca pamiętnikarstwa europejskiego, botanik, pedagog, norwidolog, miłośnik poezji i muzyki, opracował monografię Fryderyka Chopina oraz Ludviga van Beethowena, po II wojnie profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a potem Akademii Medycznej w Lodzi, współpracował z Polskim Radiem, przygotowując audycje muzyczne.

Zofia Jeżewska/1911-1989/, polska pisarka,reportażystka, autorka słuchowisk radiowych, reżyserka, w latach 1948-1981 redaktorka Polskiego Radia,napisała kilka znakomitych  książek o Chopinie.

Krzysztof Andrzej Jeżewski urodził się w 1939 w Warszawie. P
Poeta, tłumacz, eseista i  scenarzysta. Jest absolwentem romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim i polonistyki na Sorbonie. Debiutował w 1968 roku na łamach „Poezji”. Od 1970 roku na emigracji we Francji w Paryżu. Najwybitniejszy tłumacz literatury i poezji polskiej, nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym za zasługi na polu kultury polskiej (Gloria Artis-2011 rok). Prezes Towarzystwa Przyjaciół Norwida w Paryżu, członek Towarzystwa Historycznego przy Bibliotece Polskiej w Paryżu, tłumaczył na język francuski dzieła Norwida, Gombrowicza, Schulza, Andrzejewskiego, Kuśniewicza, Miłosza, Baczyńskiego, Szymborskiej, Różewicza i Jana Pawła II. Przełożył na język polski wielu poetów francuskich i hispanoamerykańskich XX wieku. Jest autorem jedenastu tomików wierszy tłumaczonych na język francuski, angielski, niemiecki, hebrajski i korsykański. Jest laureatem nagrody ZAIKSU-u i nagrody im. Konstantego Jeleńskiego przyznawanej przez Instytut Literacki w Paryżu, otrzymał także nagrodę Polskiego PEN Clubu za całość twórczości przekładowej z polskiego na francuski oraz został wybrany członkiem korespondentem Europejskiej Akademii Nauk,Sztuki i Literatury.

Grażyna Sędzimir Blanc – historyk filozofii, teatrolog, kurator 28 wystaw artystycznych, dziennikarz. Przez wiele lat Kierownik Artystyczny Teatru Rozmaitości w Warszawie, współpracowała z Polskim Radiem, Programem III i Programem II, nagrywając audycje w dziale teatralnym, promując spektakle, wystawy i wiele książek z dziedziny sztuki, filozofii i ekologii; napisała również wiele artykułów i recenzji dla pism i wydawnictw artystycznych.

Współpracuje z Klubem Księgarza i Muzeum Literatury w Warszawie. Jej dorobek związany z wystawami to realizacja projektów: „Jerzy Szaniawski-100 rocznica urodzin” UNESCO-Warszawa 1985,”Kosmologia czasu”- Andrzej Strumiłło,Henryk Waniek, Lech Okołów, Wrocław 1992, „Alicja przechodzi przez lustro”-Magdalena Ziemska, 1994 Kraków,”Wielka wystawa monograficzna”-Andrzej Bertrand, Londyn, Instytut Kultury Polskiej 1994,”Wątki Romantyczne”-Daniela Kopydłowska, Teatr Nowy Warszawa 1995, Wystawa Monograficzna dla Lecha Zahorskiego-Muzeum Karykatury, Warszawa 2003, „Impresje” Jean Louis Blanc, Galeria Luksfera Warszawa 2006, „Nic nie wiem”, Raf Listowski, Galeria Sztuki Współczesnej w Suwałkach, 2010. Od 9 lat jest związana z Paryżem, gdzie promuje Kulturę Polską, działa w Stowarzyszeniach Polonii Francuskiej w A.P.A.J.T.E (Stowarzyszenie Dziennikarzy, Artystów i Tłumaczy, gdzie pełniła stanowisko Sekretarza Generalnego),  Przyjaciół Norwida; współpracuje z artystami pochodzenia polskiego –  Krzysztofem Andrzejem Jeżewskim, Anną Marią Poleską, Piotrem Strelnikiem, Rafem
Listowskim, oraz z artystami francuskimi: fotografikiem Jeanem Louis Blanc, dramaturgiem i malarzem Pierre’em Nicola Bertrandem oraz  z Galerie Montparnasse w Paryżu, gdzie promuje polską literaturę i poezję. Jest członkiem Związku Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń