MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Okładka książki M. Kosińskiej

CIAŁO FILMU. Medium obecnego w powojennej amerykańskiej awangardzie filmowej

Banner promujący wydarzenie

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Opublikowano: 29 listopada 2012 Views: 1116 Czytelnia, Przestrzeń Literatury

Odczyty dźwięku: w ramach cyklu Literaci po godzinach

29 listopada, czwartek, godz. 17.00, przestrzeń wystawy, WSTĘP WOLNY

W ramach kolejnego spotkania z cyklu Literaci po godzinach zapraszamy na występ poetycko-muzyczny Odczyty dźwięku w interakcji z przestrzenią wystawy Thomas Bayrle& Helke Bayrle!

Perpetual Motion Food to kolektyw muzyków improwizujących, działający prężnie w okresie od 2004 do 2007 roku w Toruniu, który swoją nazwę zawdzięcza nieokiełznanej wyobraźni Alfreda Jarry’ego.  Duch patafizyki i dadaizmu od początku unosił się nad tym przedziwnym zespołem, który żenił dźwięki z gatunku freak folk i free impro z hałaśliwym ambientem, chętnie przy tym korzystając z osiągnięć industrialu (muzycy używali na koncertach m.in. rury od odkurzacza, sprzętu agd, niszczyli wzmacniacze i instrumenty). Działania kolektywu miały na celu pobudzenie kreatywności, wyzwolenie odbiorcy z przyzwyczajeń, burzenie skostniałych form, wprowadzenie muzyki w rejony, w których nikt by się jej nie spodziewał. W ciągu czterech lat intensywnego muzykowania, Perpetual Motion Food zagrał szereg koncertów indywidualnych w przeróżnych konfiguracjach, na festiwalach, m.in. słynnym Festiwalu Beatnikowskim, a także podkładając muzykę do awangardowych filmów, m.in. Harry’ego Smithsa, Mai Deren, Kennetha Angera. W międzyczasie zostały zrealizowane dwie limitowane płyty: Kronika pogańska (wyd. własnym sumptem, 2004, reedycja Pawlacz Perski Tapes, 2011) oraz Koncert w Ruinach Zamku Krzyżackiego (wyd. Piwnica Pod Aniołem, 2007).

Po latach dwaj członkowie kolektywu, Rafał Skonieczny i Lech Nienartowicz, zagrają specjalny koncert jako Perpetual Motion Food w ramach cyklu „Odczyt dźwięku” organizowanego przez stowarzyszenie kulturalno-artystyczne „Megafon”, podczas którego wykonają w całości materiał z płyty Kronika pogańska, wykorzystując do tego przestrzeń wystawy Thomasa i Helke Bayrle w toruńskim CSW. Rzeczony utwór, łącząc słowo mówione i gęste kolaże dźwiękowe, jest intymną próbą utrwalenia czasu przeszłego oraz wskrzeszenia niegdyś utraconej niewinności i baśniowego postrzegania rzeczywistości, który w formie artystycznego eksperymentu skonfrontuje to, co przedstawione w przestrzeniach CSW, z tym co zagrane i wypowiedziane. Specjalnym gościem koncertu będzie poeta Szymon Szwarc, współtwórca odnoszącej coraz większe sukcesy Jesieni, który wystąpi w roli narratora.

Wszystkich miłośników śmiałych interakcji zapraszamy na wystawę oraz występ zespołu. W tym dniu wstęp na wystawę Thomasa Bayrle i Helke Bayrle wolny!

megafon

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń