MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie - Sławomir Płatek

LITERACI PO GODZINACH: spotkanie ze Sławomirem Płatkiem

Spotkanie autorskie z Piotrem Macierzyńskim

Plakat promujący wydarzenie

Opublikowano: 20 lutego 2014 Views: 1076 Czytelnia

Kobiety (w) nauce: Spotkanie autorskie z dr Aleksdandrą Derrą

wtorek, 25 lutego 2014 r., godz. 18.00, Czytelnia CSW

Spotkanie autorskie z dr Aleksandrą Derrą wokół jej nowej książki „Kobiety (w) nauce. Problem płci we współczesnej filozofii nauki i w praktyce badawczej”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Scholar w 2013

Prowadzenie: dr hab. Ewa Bińczyk

O książce słowami autorki:

Przyglądam się krytycznie nauce, bo zależy mi, by jej praktyki były lepsze. Życzę sobie, naiwnie i utopijnie, by jej wytwory, niezaprzeczalnie obdarzone potencjałem emancypacyjnym, można było wykorzystywać do naprawiania świata, a przynajmniej jego kawałków.

Feminizm rozumiany jako interwencje jest dobrą ilustracją zamiany pierwszoosobowego doświadczenia wykluczenia na działania, które służą poszerzaniu wolności innych, pomnażaniu wspólnego dobra. Jest doskonałym dowodem na to, że teoria filozoficzna może nie tylko usensawniać  świat i współtworzyć kulturę, lecz także zmotywować do zmiany życia zbiorowego i panujących w nim praktyk.

Aleksandra Derra

Bio autorki:

Dr Aleksandra Derra. Filozofka, tłumaczka, filolożka. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Filozofii Współczesnej. Obecnie prowadzi badania w Centre for Gender and Women’s Studies w Trinity College w Dublinie jako research visiting fellow. W przeszłości visiting fellow w Centre for Logic and Analytic Philosophy na Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Centre for the Humanities na Universiteit Utrecht (Holandia), staże w Kings College w Londynie oraz w Subfaculty of Philosophy of Oxford University w Oxfordzie.

Zajmuje się współczesną filozofią nauki oraz badaniami nad nauką i technologią w perspektywie feministycznej. Zainteresowana także problematyką filozofii języka, zjawiskiem cielesności w kulturze oraz podmiotowości we współczesnych teoriach feministycznych.

Autorka książek „Odsłonić tajemnicę znaczenia. Eseje z filozofii języka” (Toruń 2011) oraz „Kobiety (w) nauce. Problem płci we współczesnej filozofii nauki i w praktyce badawczej” (Warszawa 2013), tekstów drukowanych między innymi w „Przeglądzie Filozoficznym”, „Tekstach Drugich”, „Studiach Semiotycznych”, „Filozofii nauki”, „Constructivist Foundation”. Przełożyła na język polski prace m. in. Stanley’a Fisha, Rosi Braidotti, Evelyn Fox-Keller oraz Brunona Latoura.

Obecnie pracuje nad książką, która ma być autorskim przeglądem problematyki feministycznej.

Matronat: Studia podyplomowe z zakresu gender (Instytut Filozofii UMK w Toruniu): www.studiagender.umk.pl

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń