MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plenerowy kurs historii sztuki: Barokowy Toruń

ZAPROJEKTUJ, wiosenny kurs projektowania mody, cz. 3

Opublikowano: 31 maja 2022 Views: 2121 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Kino Centrum w CSW Toruń oraz Instytut Francuski w Warszawie zapraszają na 13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego!

Program wydarzenia:

10.06 (piątek)
– godz. 20.00 – Notre Dame płonie (Notre-Dame brûle), reż. Jean-Jacques Annaud, Francja 2021, 110 min.

11.06 (sobota)
– godz. 20.15 – Paryż, 13 dzielnica (Les Olympiades), reż. Jacques Audiard, Francja 2021, 106 min.

12.06 (niedziela)
– godz. 14.00 – Uwolnić Poly (Poly), reż. Nicolas Vanier, Francja 2019, 102 min.
– godz. 16.00 – Księgarnia w Paryżu (Un dragon en forme de nuage), reż. Sergio Castellitto, Włochy, Francja 2021, 90 min.
– godz. 18.00 – A oni dalej grzeszą, dobry Boże (Qu’est-ce qu’on a tous fait au bon Dieu?), reż. Philippe de Chauveron, Francja, Belgia 2021, 98 min.
– godz. 20.00 – César i Rosalie (César et Rosalie), reż. Claude Sautet, Francja, Niemcy, Włochy 1972, 110 min.

14.06 (wtorek)
– godz. 20.00 – Praca, dzieci, dron (Les 2 Alfred), reż. Bruno Podalydès, Francja 2020, 92 min.

15.06 (środa)
– godz. 17:30 – Sekret Madeleine Collins (Madeleine Collins), reż. Antoine Barraud, Francja, Belgia, Szwajcaria 2021, 102 min.
– godz. 19.30 – Stracone złudzenia (Illusions perdues), reż. Xavier Giannoli, Francja 2020, 149 min.

16.06 (czwartek)
– godz. 18.00 – Pasażerowie nocy (Les Passagers de la nuit), reż. Mikhaël Hers, Francja 2021, 111 min.
– godz. 20.00 – Margot i Alma (Entre les vagues), reż. Anaïs Volpé, Francja 2021, 100 min.

Bilety na poszczególne filmy w cenie:
12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Zwiastun przeglądu: 

O filmach:

Notre Dame płonie (Notre-Dame brûle), reż. Jean-Jacques Annaud, Francja 2021, 110 min.
Obsada : Samuel Labarthe, Jean-Paul Bordes, Mikaël Chirinian
15 kwietnia 2019 roku świat obiega dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame płonie! Nie tylko katolicy wstrzymują oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Ogień rozprzestrzenia się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka jest bardzo wysoka – chodzi nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. Czas ucieka, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Dach budowli lada chwila runie i pogrzebie ludzi i skarby katedry. Dowodzący akcją rozważają konieczność jej odwołania, gdy grupa ochotników zgłasza gotowość podjęcia ostatniej niesłychanie ryzykownej próby opanowania żywiołu. Odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą jednak nie wystarczyć do zwycięstwa…
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Paryż, 13 dzielnica (Les Olympiades), reż. Jacques Audiard, Francja 2021, 106 min.
Obsada : Lucie Zhang, Makita Samba, Noémie Merlant
Emilie zakochuje się w swoim współlokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśląc portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Uwolnić Poly (Poly), reż. Nicolas Vanier, Francja 2019, 102 min.
Obsada: Elisa de Lambert, François Cluzet, Julie Gayet
Po powrocie do rodzinnego miasteczka dziesięcioletnia Cecile nie potrafi odnaleźć się w nieznanym miejscu. Nic dziwnego, że z radością przyjmuje wiadomość o pojawieniu się w okolicy objazdowego cyrku. Cecile jest zachwycona występami akrobatów, a cyrkowe zwierzaki kradną jej serce – przede wszystkim Poly, uroczy kucyk o niesamowitych zdolnościach. Wkrótce okazuje się, że gburowaty właściciel cyrku bardzo źle traktuje swoje zwierzęta, a szczególnie biednego Poly. Cecile układa więc brawurowy plan ratunkowy. Wykrada kucyka i z pomocą miejscowych dzieciaków oraz tajemniczego pana Victora rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podroż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego przyjaciela.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Księgarnia w Paryżu (Un dragon en forme de nuage), reż. Sergio Castellitto, Włochy, Francja 2021, 90 min.
Obsada: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis
Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna Yolande. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał i na nowo odkrywa uroki życia.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

A oni dalej grzeszą, dobry Boże (Qu’est-ce qu’on a tous fait au bon Dieu?), reż. Philippe de Chauveron, Francja, Belgia 2021, 98 min.
Obsada : Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan
40 lat minęło jak jeden… grzech? Państwo Verneuil mają co świętować – taki staż małżeński to nie przelewki i, zdaniem ich córek, świetna okazja, by zorganizować huczną imprezę niespodziankę. Żeby było jeszcze weselej, na przyjęcie z różnych zakątków świata przyjeżdżają rodzice Rachida, Davida, Chao i Charles’a. Jeśli państwo Verneuil myśleli, że czterech nietuzinkowych zięciów to już za dużo, to się dopiero zdziwią…
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

César i Rosalie (César et Rosalie), reż. Claude Sautet, Francja, Niemcy, Włochy 1972, 110 min.
Obsada: Yves Montand, Romy Schneider, Sami Frey
Rosalie jest związana z Césarem, bogatym, sympatycznym, ale zaborczym właścicielem firmy handlującej złomem. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie wraca David, młodzieńcza miłość bohaterki, jej uczucia odżywają. Cała trójka zamieszkuje razem, mężczyźni wkrótce zostają przyjaciółmi, nie wiadomo jednak kogo tak naprawdę kocha Rosalie?
Zrekonstruowana cyfrowo klasyka francuskiego kina z Romy Schneider i Yves’em Montand w rolach głównych.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Praca, dzieci, dron (Les 2 Alfred), reż. Bruno Podalydès, Francja 2020, 92 min.
Obsada : Denis Podalydès, Sandrine Kiberlain, Bruno Podalydès
Bezrobotny Aleksander ma dwa miesiące, aby udowodnić żonie, że potrafi opiekować się dwojgiem małych dzieci i odzyskać niezależność finansową. Jest jednak pewien problem: The Box, start-up, który chce go zatrudnić na próbę, ma zasadę: „Żadnych dzieci!” Aby dostać tę pracę, Aleksander musi więc kłamać. Czy spotkanie z Arcimboldo, królem dorywczych prac zlecanych w aplikacjach, pomoże mu w otrzymaniu upragnionego etatu?
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Sekret Madeleine Collins (Madeleine Collins), reż. Antoine Barraud, Francja, Belgia, Szwajcaria 2021, 102 min.
Obsada : Virginie Efira, Bruno Salomone, Quim Gutiérrez
Judith prowadzi tajemnicze, podwójne życie. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje małą córeczkę; we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów. Dwa różne światy, które Judith zbudowała na tajemnicach, kłamstwach i ciągłych podróżach, powoli wymykają się spod kontroli. Ta misterna układanka, w której nawet na pytanie o imię nie ma prostej odpowiedzi, zaczyna się sypać. Ale Judith, nie zważając na nic, decyduje się dalej brnąć w tę niebezpieczną grę. Do czego jest w stanie się posunąć, żeby zachować dwa odrębne życia?
Link do rezerwacji elektronicznej: link

Stracone złudzenia (Illusions perdues), reż. Xavier Giannoli, Francja 2020, 149 min.
Obsada : Benjamin Voisin, Cécile de France, Vincent Lacoste, Xavier Dolan
Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie go aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. W stolicy czeka ich dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pisanie na zlecenia kalumnii lub pochlebstw, czy wierność sprzedającej się kiepsko sztuce? Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Pasażerowie nocy (Les Passagers de la nuit), reż. Mikhaël Hers, Francja 2021, 111 min.
Obsada: Charlotte Gainsbourg, Quito Rayon Richter, Noée Abita
W noc wyborczą 1981 r. na ulice Paryża wychodzą zwolennicy nowego prezydenta, świętując zwycięstwo. W tym samym czasie Elisabeth po odejściu męża zostaje sama z dwójką nastoletnich dzieci. Znajduje pracę w nocnej audycji radiowej i poznaje tam Talulah, bezdomną nastolatkę, którą zaprasza do swojego domu. Dzięki niej Talulah po raz pierwszy doświadcza rodzinnego ciepła i opieki. Wkrótce dziewczyna znika, lecz jej potrzeba wolności wpłynie na życie Elisabeth i jej dzieci, którzy nabiorą pewności siebie i podejmą ryzyko zmieniające bieg ich życia.
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Margot i Alma (Entre les vagues), reż. Anaïs Volpé, Francja 2021, 100 min.
Obsada : Souheila Yacoub, Déborah Lukumuena, Matthieu Longatte
Margot ma 27 lat, mieszka w Paryżu i wraz ze swoją przyjaciółką Almą uparcie chodzi na castingi. Dziewczyny wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć, nawet jeśli są dla siebie konkurentkami. Przełom następuje, gdy Alma otrzymuje główną rolę w sztuce uznanej reżyserki, a Margot ma być jej zastępczynią. Niedługo po tym na jaw wychodzi tajemnica skrywana przez Almę, która postawi jej udział w spektaklu pod znakiem zapytania… Czy przyjaciółkom uda się zachować łączącą je wyjątkową i niezwykle silną więź pomimo przeciwności losu?
Link do rezerwacji elektronicznej: klik

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń