MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kamyk z podróży – warsztaty do wystawy No Man’s...

WYSTAWA / FANGOR

2022-05-27 - 2022-08-28 Views: 2867 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

WYSTAWA / Ziemia niczyja / No Man’s Land – wystawa w ramach projektu Common Ground

Kiedy: 27 maja – 28 sierpnia 2022

Otwarcie wystawy: 27 maja, godz. 18.00

Artyści: Tomas Andrijauskas, Páll Haukur Björnsson, Andrii Dostliev, Sylwia Gorak, Andrius Grigalaitis, Marija Griniuk, Solveiga Gutautė, Maciej Kwietnicki, Sindri Leiffson, Pétur Magnússon, Živilė Minkutė, Julija Pociūtė, Kristín Reynisdóttir, Ala Savashevich, Anna Sigríður Sigurjónsdóttir, Wiola Ujazdowska, Ragnhildur Weisshappel, Magda Węgrzyn

Dyrektorzy artystyczni: Anna Eyjólfs, Krzysztof Stanisławski
Koordynatorzy: Lilia Kaletowska, Ragnhildur Stefansdóttir
Produkcja wystawy: Mikołaj Makiłła, Matylda Hinc, Wojciech Ruminski
Project Manager: Paulina Kuhn
Współpraca: Kamil Kawiński, Eglė Ganda Bogdanienė

Wystawa No Man’s Land / Ziemia niczyja jest częścią międzynarodowego projektu  Common Ground poświęconego migracji. Została przygotowana  w przestrzeniach Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przez 18 artystek i artystów pochodzących z Islandii, Litwy i Polski. Prace powstawały na miejscu podczas 2-tygodniowej rezydencji artystycznej w Toruniu. Artyści przygotowali prace malarskie, rzeźby, instalacje, fotografie, prace video i obiekty, często z użyciem materiałów pozyskanych w okolicy, takich jak pniak ściętej topoli, kamienie, rośliny, fotografie i wideo, łódź rybacka.

Pierwsza wystawa związana z projektem miała miejsce w Reykjaviku w grudniu zeszłego roku. Wówczas uczestnicy skupili się na idei domu w kontekście migracji i znaczeniu jedzenia jako elementu spajającego osoby o różnych narodowościach, pochodzące z odmiennych kultur, znajdujące się w wymagających sytuacjach społeczno-politycznych.

Wystawa w Polsce idzie o krok dalej – uczestnicy wychodzą z domu, opuszczają oswojone przez siebie miejsce i znajdują się teraz na zewnątrz, czymkolwiek ta nowa otwarta przestrzeń jest – ogrodem, łąką, lasem, rzeką, nieużytkiem, ziemią niczyją… Spotykają na swojej drodze płoty, ogrodzenia, granice. Nie ma już suto zastawionego stołu, są chwasty.

Trzecia edycja wystawy odbędzie się we wrześniu tego roku na Litwie.

Projekt stanowi efekt współpracy pomiędzy trzema partnerami – Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Akademią Zmysłów w Reykjaviku oraz Stowarzyszeniem Artystów Litewskich z Wilna. Głównym celem projektu jest wymiana inspiracji, wiedzy i doświadczeń między instytucjami, artystami i naukowcami.

Projekt współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa 2020–2023.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń