MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Weekend promujący Toruń jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy...

Opublikowano: 28 sierpnia 2023 Views: 610 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Kosmiczne warsztaty w Kinie Centrum!

Kiedy: 9 września (sobota), godz. 10.00–15.00

Zapraszamy na KOSMICZNE WARSZTATY!

Zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres: kosmos.fundacja@gmail.com
Koszt udziału w warsztatach: 15 zł, link do rezerwacji elektronicznej: klik
 
Harmonogram warsztatów:
 
1. VOICES OF THE COSMOS
Kosmiczne dźwięki. Warsztaty astronomiczno-dźwiękowe.
Prowadzący:
– Sebastian Soberski – zawodowy astronom (Instytut Astronomii UMK, Toruń; kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)
– Rafał Iwański – instrumentalista (Toruń, m.in. zespoły ||ALA|MEDA||, HATI, ex INNERCITY ENSEMBLE)
– Wojciech Zięba – instrumentalista i twórca instrumentów akustycznych (Grudziądz)
Wiek odbiorców: 12–18 lat
 
Opis warsztatów:
Warsztaty podzielone są na dwie części tematyczne: astronomiczno-sygnałową oraz muzyczno-instrumentalną.
Astronomiczna część warsztatów obejmie zaznajomienie się z licznymi przykładami autentycznych sygnałów kosmicznych rejestrowanych przez radioteleskopy z naciskiem na obiekty charakteryzujące się cyklicznością zachowań – jak m.in. pulsary, czyli gwiazdy neutronowe charakteryzujące się bardzo dużą gęstością i krótkimi, regularnymi okresami obrotu. Kreuje to bardzo precyzyjne interwały pomiędzy pulsacjami, które trwają od kilku milisekund do kilku sekund dla każdego pulsara. Ponadto w trakcie warsztatów rozszerzone będzie pojęcie „sygnału” do całego zakresu widma fal elektromagnetycznych (nie tylko radiowe czy optyczne). Przykładom dźwiękowym będą towarzyszyły przykłady wizualne (mapy obiektów astronomicznych) aby pokazać jak różni się nasze postrzeganie Wszechświata w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych, w których prowadzi się obserwacje. 
 
Dźwiękowa część warsztatów przybliży filozofię i praktykę działań artystycznych w ramach projektu VOICES OF THE COSMOS – wyrastającego z nurtu eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, z naciskiem na aspekty rytmiczne i akustyczne instrumenty perkusyjne. Będzie można poznać różne fenomeny brzmieniowe czy niekonwencjonalne przykłady instrumentów akustycznych i ich preparacji. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane ciekawe instrumenty używane przez autorów podczas nagrań i koncertów VOICES OF THE COSMOS: instrumenty burzowe („spring tube”), pocierane obiekty metalowe czy zestaw drobnych perkusyjnych instrumentów akustycznych wykorzystywanych do imitowania głosów Kosmosu. Razem spróbujemy przy użyciu akustycznego instrumentarium perkusyjnego imitować brzmienie takich obiektów astronomicznych jak pulsary, Słońce czy zorza polarna.
2. Warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie
Prowadząca:
– Anna Ruta Pilewicz – artystka wizualna (pracownia artystyczna Rekwizytornia Drzew)
 
Wiek odbiorców: 12–18 lat
 
Opis warsztatów:
Na warsztatach zostaną podjęte dwa główne kosmiczne tematy: podróże kosmiczne oraz opowieści science fiction o eksplorowaniu Kosmosu. Na podstawie tych materiałów dzieci i młodzież stworzą na diaskopie własne animowane filmiki.

Diaskop – tzw. rzutnik folii to urządzenie do prezentacji slajdów lub tekstu w latach 70.-80. Współcześnie tego typu analogowy rzutnik wykorzystywany może być do rozmaitych eksperymentów z kolorowymi foliami, przezroczystymi obiektami, płynami, do tworzenia oryginalnych animacji. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie niezwykłych onirycznych, pomysłowych obrazów. Tego typu eksperymenty rozbudzają wyobraźnię, zaciekawiają formą, zachęcają do tworzenia. Warsztaty te to również okazja do poznania analogowych urządzeń optycznych z XX wieku i możliwość ich nietypowego, twórczego zastosowania. Przygotowanie przez uczestników artystyczne filmiki umieszczone później trwale w Internecie na kanale Youtube Fundacji Artystycznej KOSMOS.

 

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerzy: CSW „Znaki Czasu”, Kino Centrum, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Astronomiczne.
Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA – Postępy Astronomii, Anxious Musick Magazine

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń