MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

18.04.2018 – Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem. „O tych ,...

Weekend Księgarń Kameralnych z Basią

Opublikowano: 1 kwietnia 2018 Views: 1924 Dzień Wolnej Sztuki, Strona główna, Sztuka

VIII Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki – Zwiedzaj muzea w duchu „slow”!

Kiedy: 21 kwietnia (sobota), godz. 12.00

W sobotę, 21 kwietnia w 90 muzeach i galeriach w 39 miejscowościach w Polsce odbywa się ósma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Tego dnia muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy, oglądając go.

 

Dzień Wolnej Sztuki w CSW w Toruniu

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu prezentujemy obecnie pięć bardzo różnych, odmiennych w charakterze wystaw. Postanowiliśmy wskazać po jednej pracy z każdej wystawy, aby pokazać ich odmienny język, różne media, w których dzieła zostały wykonane i różne idee, które im mogą towarzyszyć – jest to więc pięć różnych artystycznych światów.

Zaczynamy od wystawy zatytułowanej „GO”, znajdującej się na parterze, prezentującej osiągnięcia pracowników i studentów Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wybraną pracą na wystawie jest wideo „Fluctus” Arkadiusza Marcinkowskiego ukazujące odwieczność a zarazem nieustającą przemianę wszechświata.

Na pierwszym piętrze można obejrzeć naszą największą obecnie wystawę – „I po co nam wolność?”, podejmującą tematykę wolności. Tu spotkamy się przy dziełach artysty historycznego – Witkacego i jego portretach rysowanych pastelem. Tuż obok, na pierwszym piętrze prezentowana jest wystawa indywidulana Łukasza Patelczyka „Migotanie”, a wybraną pracą – mural powstały bezpośrednio na ścianie Centrum Sztuki Współczesnej, łączący malarstwo z elementami instalacji świetlnej.

Na drugim piętrze CSW znajdują się dwie kolejne ekspozycje – indywidualna wystawa Karoliny Komasy zatytułowana „MAPY. Jedyne, co jest pewne, to niepewność” i zbiorowa prezentacja artystów z Chile i Argentyny zatytułowana „6,7 GB. Wystawa z pigułki” kuratorowana przez Inés R. Artolę. Na pierwszej z tej wystaw będzie można wejść z pracą w bezpośredni kontakt fizyczny, gdyż podstawą działania instalacji jest jej interakcja z widzem. Natomiast na ostatniej wystawie na Dzień Wolnej Sztuki wybraliśmy cykl fotografii Cecilii Reynoso, przedstawiający życie pewnej argentyńskiej rodziny.

Zapraszamy!

Wstęp wolny!

 

  • Łukasz Patelczyk, Bez tytułu, 2018, mural, instalacja świetlna
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret kobiety z koralami, pastel, tektura, 1924, dzięki uprzejmości: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Arkadiusz Marcinkowski, Fluctus, 2017
  • Cecilia Reynoso, z serii: Rodzina Floresów i kwiaty [Los Flores y las flores], 2009–2016, fotografia
  • Karolina Komasa, Mapy. Znaki nieprecyzyjne, instalacja, 2018

 

 

Organizator:

 

Partnerzy medialni:

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń