MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Migranci, uchodźcy, obcy

Publikacja / Artur Krajewski – Artysta czy poppacykarz!?

Opublikowano: 18 kwietnia 2017 Views: 2026 Dzień Wolnej Sztuki, Strona główna, Sztuka

Dzień Wolnej Sztuki

Kiedy: 22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 12.00

Dzień Wolnej Sztuki spędzimy w tym roku w wyjątkowy sposób, bo część prac obejrzymy nie na przestrzeni wystaw, lecz w kinie!

Gdy zwiedzamy wystawy w pośpiechu, to niestety często nie udaje nam się obejrzeć prac wideo w całości. 22 kwietnia pokażemy i omówimy najciekawsze i najnowsze prace wideo-artu z kolekcji sztuki CSW. Będzie można dowiedzieć się o nich więcej i wziąć udział w dyskusji.

Kolejną, zupełnie wyjątkową pracą, którą pokażemy tego dnia jest „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL, czyli zapowiedź wystawy retrospektywnej artystki w CSW!

Prace, które wybraliśmy w tym roku na Dzień Wolnej Sztuki łączy pewien wspólny element – przedstawiają one produkty żywieniowe, a czasami wręcz same w sobie są takim produktem, jak wódka „Różówka” Suzanne Treister. Jednak jedzenie we wszystkich tych pracach ma wymiar symboliczny i stanowi jedynie rodzaj opakowania, kryjącego rozmaite treści i historie. Można będzie o nich porozmawiać w sobotę, 22 kwietnia od godz. 12.00, bezpośrednio przy obiektach prezentowanych w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Cztery prace pochodzą z kolekcji CSW, natomiast piąta – „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL zapowiada wielką retrospektywną wystawę artystki, którą otwieramy już 19 maja. Prace wideo – „Lodowce” Adama Witkowskiego i „Raspberry Days” Wojciecha Doroszuka – zaprezentujemy w wyjątkowej formie, bo na dużym ekranie – w Kinie Centrum.

Zapraszamy – wstęp wolny!

O akcji:

W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12:00 w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

„Przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ich celem jednak nie jest wygłoszenie wykładu – mają oni animować rozmowę” – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – „Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie”.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea historyczne, wojskowości, techniki, literatury, skanseny i inne. Po godzinnym oglądaniu obiektów instytucje zaproszą gości na dodatkową dyskusję.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń