MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

logo Dzień Wolnej Sztuki 2014

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI 2014

Dzień Wolnej Sztuki 2016

logo dzień wolnej sztuki

Opublikowano: 12 kwietnia 2015 Views: 1975 Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki 2015

sobota, 18 kwietnia, 12:00

przestrzeń wystawy DZIAŁAJ ALGO GIŃ oraz (NIE)DOTYKAJ! / I i II piętro
start: 12.00
dyskusja o sztuce w Cafe pARTer: 13.00

Czy wiecie, że statystyczny widz statystycznej wystawy poświęca każdemu obiektowi 8 sekund? Zarówno tych, dla których 8 sekund to za mało, jak i tych, dla których to zbyt wiele, zapraszamy do CSW na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki! W najbliższą sobotę, w samo południe, celebrujemy święto zwiedzania wystaw w duchu SLOW. Organizowana od 2011 roku akcja społeczna, odbywająca się w kilkudziesięciu galeriach i muzeach w całej Polski, ma na celu zaproponowanie widzom nie tylko nowego modelu zwiedzania, ale może też być dla niektórych okazją do dyskusji o sztuce na demokratycznych zasadach 😉

Raz w roku, w kwietniową sobotę, o godzinie 12:00, muzea i galerie w całej Polsce proponują zwiedzającym oglądanie pięciu wybranych obiektów. Oglądanie trwa godzinę, a następnie uczestnicy zapraszani są na krótkie spotkanie dyskusję, mającą omówić efekty akcji.

W Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że pomimo braku specjalistycznego wykształcenia czy głębszego zainteresowania sztuką, można czerpać z niej czystą przyjemność i samodzielnie ją odkrywać. Staramy się także udowodnić, że do CSW można wejść i zobaczyć tylko kilka wybranych dzieł – bez kompleksów, biegania, zmęczenia i przymusu obejrzenia wszystkiego.

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI

Dzień Wolnej Sztuki organizujemy od 2011 roku. Przez te cztery lata w ponad 50 muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.

Przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

18 kwietnia 2015 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

Więcej informacji na temat akcji: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń