MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Majówka na wystawie „Do czysta”

Noc Muzeów w CSW!

Opublikowano: 26 kwietnia 2019 Views: 1694 Dzień Wolnej Sztuki, Sztuka

Dzień Wolnej Sztuki 2019 w CSW Toruń!

Kiedy: 27 kwietnia (sobota), godz. 12.00–14.00

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza do spędzenia dziewiątego Dnia Wolnej Sztuki z nami!

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej – powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.

W sobotę, 27 kwietnia w godz. 12.00–14.00 oddajemy do Państwa dyspozycji pracę przygotowaną przez Marinę Abramović Liczenie ryżu (Counting the Rice, 2015), będącą jednym z działań słynnej „Metody Abramović”. Aby przeżyć to doświadczenie należy uwolnić się od telefonów komórkowych, zegarków i wszelkiej innej technologii, nałożyć dźwiękoszczelne słuchawki i oddzielać skrupulatnie ziarna ryżu od soczewicy, licząc każdą sztukę. Co dzieje się wówczas z czasem? Przyspiesza, rozciąga się, zanika?

Drugą propozycją jest pokaz filmu „Blurred Lines: Inside the Art World” (2017) w reżyserii Barry’ego Avricha. Film daje możliwość wysłuchania najważniejszych graczy na rynku sztuki współczesnej i przyjrzenia się czynnikom ekonomicznym, które motywują te osoby i instytucje. Miłość do sztuki czy miłość do pieniądza? A może obie. Po filmie zapraszamy na dyskusję z zespołem kuratorskim CSW. Początek filmu o godz. 12.00.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń