MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wyprawa w głąb sztuki – warsztaty rodzinne

„Trucizny” – spotkanie autorskie z Piotrem Dardzińskim

Opublikowano: 9 listopada 2021 Views: 579 Czytelnia, Książki, Strona główna

Plenerowy kurs historii sztuki

Historyzm i przykłady neostylowych budynków na Starym Mieście

Kiedy: 20.11.2021 (sobota), godz. 11.00

Bilety: KLIK!

Drugie spotkanie z naszego cyklu przeniesie nas w inną epokę. Podczas spaceru odwiedzimy kamienice na Starym Mieście, sąd, szkoły i zobaczymy, w jaki sposób naśladownictwo stylistyki minionych epok realizowane było w naszym mieście.

? W trakcie spotkania zobaczymy na przykładzie architektury jak zmieniały się potrzeby mieszkańców Torunia od czasów królewskiego miasta doby baroku do nowoczesnego miasta początku XX w.
? Dowiemy się jak przebiegały przemiany w tkance miasta pod zaborami, czyli na czym polegał historyzm – tendencja dominująca w architekturze od lat trzydziestych XIX do początku XX w., której głównym wyznacznikiem było naśladownictwo form przejętych z przeszłości.
⛪ Prowadząca przedstawi zarys rozwoju tej konwencji architektonicznej, osadzając ją w ramach historycznych, a także opowie o tym co legło u podstaw tego rozwoju: chęć stworzenia wrażenia stabilizacji i bezpieczeństwa, a także rozwój miast i indywidualnych fortun w związku z drugą rewolucją przemysłową.
? Sprawdzimy na przykładzie toruńskich budynków, jak w praktyce realizowano ideę historyzmu przy użyciu form z poprzednich epok, dobierając odpowiedni styl do przeznaczenia budynku.

Prowadzenie: Aleksandra Molin

Wstęp: 8 zł (bilety w kasie lub online: klik!)

Miejsce zbiórki: hol CSW

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń