MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Czerwiec w CSW

Spacer tematyczny: Szpiedzy i agenci

Opublikowano: 9 czerwca 2021 Views: 914 Czytelnia, Książki, Strona główna

Letni kurs kaligrafii

Kiedy: 20.06.2021 (niedziela), godz. 12.00

Po raz kolejny zapraszamy na cykl warsztatów kaligraficznych, które będą odbywały się w Czytelni CSW z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W programie kaligrafia hebrajska, japońska, chińska, arabska, a także tradycyjny i wzbogacony o motywy roślinne brush lettering.

Pierwsze warsztaty poświęcone będą sztuce kaligrafii japońskiej, która – mimo iż klawiatura wykorzystywana jest do pisania częściej niż pędzel – nadal pozostaje na znaczącym miejscu w kulturze Japonii. Kaligrafia japońska (shodō 書道, dosłownie „droga pisma”) obejmuje kilka stylów pisma w języku japońskim. W przeciwieństwie do alfabetu łacińskiego, kolejność stawiania kresek w piśmie japońskim jest ważna i z góry ustalona. W ten sposób również kierunek pociągnięcia pędzla czy kąt jego nachylenia ma bardzo duże znaczenie przy ręcznym pisaniu tuszem. Kaligrafia m.in. z tego powodu uważana jest za formę medytacji. Poszczególne pociągnięcia pędzla są przemyślane, świadome i kontrolowane.

W trakcie warsztatów poznasz podstawy teoretyczne i praktyczne japońskiej kaligrafii. Odkryjesz jej historię, cechy szczególne i instrumentarium. Przygodę z pędzlem i tuszem rozpoczniesz, tak jak japońscy adepci kaligrafii, od *eiji happō*, nauki ośmiu podstawowych pociągnięć pędzla, na których bazują wszystkie ideogramy sino-japońskie *kanji*. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego dydaktyka w asyście dwójki Japończyków dadzą ci podstawy do dalszych, kreatywnych poszukiwań.

Prowadzenie: Wojciech Nowak, Asuka Hayashi, Katsuki Nagate

Wojciech Nowak – dydaktyk, tłumacz, praktyk, badacz estetyki japońskiej związany z Wydziałem Humanistycznym UMK, członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Japonistycznych. Stypendysta Rządu Japońskiego (Osakijski Uniwersytet Języków Obcych). Stypendysta Fundacji Japońskiej (Uniwersytet Tokijski). Z ramienia japonistyki toruńskiej od blisko dekady współpracuje z Radą Rozwoju Międzynarodowej Kultury Kaligrafii – AIACC.

Asuka Hayashi i Katsuki Nagate są studentami Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK.

Bilety: 35 zł
Do kupienia online: klik!

Liczba miejsc ograniczona!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl
Zapisy odbywają się w godzinach otwarcia Czytelni: od wtorku do soboty w godz. 12.00–18.00

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń