MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Filozofia sztuki: Człowiek estetyczny

Plakat promujący wydarzenie

Premiera ELEMENTARZA BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA

Plakat promujący wydarzenie

Opublikowano: 21 listopada 2011 Views: 1578 Czytelnia

NIECNE MEMY: spotkanie wokół książki

środa, 23 listopada, godz. 18.00, Czytelnia

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Niecne Memy. Dwanaście wykładów o sztuce internetu! Podczas spotkania autorka książki, Magdalena Kamińska, wygłosi krótki wykład połączony z dyskusją wokół głównych zagadnień książki.

Czymże są tajemnicze, niecne memy? Termin mem wprowadził Richard Dawkins w wydanej w 1976 roku książce Samolubny gen na oznaczenie jednostki ewolucji kulturowej, analogicznej do genu, który jest jednostką ewolucji biologicznej. Idea samoreplikującej się idei, działającej na zasadzie myślowego wirusa, znalazła właściwe zastosowanie dopiero w erze globalnej sieci informatycznej. Książka Magdaleny Kamińskiej pozwala lepiej poznać i zrozumieć specyficzne prawa, którymi rządzą się owe wirtualne byty.

Autorka stawia przenikliwe pytania o kształt współczesnej kultury internetu i formułuje niezwykle barwne i cenne poznawczo odpowiedzi. Badaczka analizuje zróżnicowane praktyki kulturowe i społeczne, które współtworzą otaczający nas pejzaż medialny. Cyberplotka, portale aukcyjne, slangi internetowe, cyberkościoły czy fanfikcja to tylko kilka spośród opisanych zjawisk, które stały się już elementami naszej codzienności. Magdalena Kamińska ukazuje te procesy, zdarzenia i fenomeny z pasją, próbując oddać ich złożony charakter. W ten sposób powstała książka, która jest przewodnikiem po obfitujących w niebezpieczeństwa i sprzeczności kulturowych przestrzeniach internetu.

Książka Kamińskiej została wydana przez Galerię Miejską Arsenał w 2011 roku, a jej recenzentami są najwięksi znawcy kultury współczesnej i mediów, to jest prof. dr hab. Wiesław Godzic i prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź.

Magdalena Kamińska – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji społecznej, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę dyplomową poświęciła rzeczywistości wirtualnej. Specjalistka od cyberprzestrzeni. Jej zainteresowania naukowe to kultura internetu, prehistoria mediów audiowizualnych i horror filmowy.

Książka do nabycia w Księgarni Sztuki CSW >>>

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń