MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie AUGENMUSIK: NEUROBOT

AUGENMUSIK: NEUROBOT

Plakat Fizjologia smaku

Fizjologia Smaku – RASA: Smak dźwięku

Zdjęcie Michał Libera

Opublikowano: 18 stycznia 2011 Views: 1162 Pokój z kuchnią

WIELKIE NAUCZANIE

Przestrzeń wystawy, Czwartek, 27.01.2011, 18.00

W okresie od 18 do 25 lipca 2010 podjęta została pierwsza w Polsce próba wykonania pełnej wersji „The Great Learning” Corneliusa Cardew – słynnego arcydzieła „awangardowej muzyki dla amatorów”. Cornelius Cardew skomponował ten siedmioczęściowy cykl na przełomie lat 60. i 70. z myślą o swojej programowo egalitarnej Scratch Orchestra. Jej współczesny, polski odpowiednik stworzył zespół złożony z około 50. osób. Tygodniowe warsztaty oraz wykonanie poprowadzone zostało przez brytyjskich znawców tego repertuaru pod przewodnictwem kompozytora Nimy Gousheh.

Metoda kompozytorska Cardew oraz ideologiczne założenia „The Great Learning” są również jedną z głównych inspiracji wystawy prezentowanej obecnie w CSW „Melancholia sprzeciwu. Prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii”. Próba kreacji procedury, która jest w stanie wygenerować czasową, demokratyczną wspólnotę poprzez współuczestnictwo w kreacji dzieła, jest kluczowym zagadnieniem tak dla Cardew, jak i dla wielu artystów z obszaru postsowieckiego.
Premiera pełnego, czteropłytowego nagrania odbędzie się w styczniu 2011. Michał Libera – jeden z kuratorów wydarzenia – opowie o przedsięwzięciu i o metodach twórczych Cardew.
Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu Luke’a Fowlera „Pilgrimage from Scattered Points” (2006).

Michał Libera (1979) – socjolog, krytyk muzyczny, organizator koncertów łączący w swych działaniach edukację, animację kultury i produkcję muzyczną. Kurator m.in. serii koncertów „plain. music”, „The Song Is You”, „Play Back Play” a także płyt z archiwalnymi nagraniami ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Redaktor serii „Terytoria Muzyki” w Słowo / Obraz Terytoria, współpracownik Polskiego Radia. Pisał m.in. do „Glissanda”, „Kultury Współczesnej”, „Res Publiki”; przez kilka lat prowadził zajęcia z kulturoznawczej teorii muzyki na UW.

Luke Fowler (1978) – artysta, filmowiec i muzyk. Mieszka i pracuje w Glasgow. Absolwent Duncan of Jordanstone College of Art and Design w Dundee. Swoich filmy dokumentalne poświęca ważnym dla współczesnej kultury figurom jak szkocki psychiatra R. D. Laing czy angielski kompozytor Cornelius Cardew. W 2008 roku Fowler otrzymał prestiżową nagrodę imienia Dereka Jarmana. W 2010 otrzymał stypendium Foundation for Contemporary Arts. Artysta wystawiał m.in.
w: Serpentine Gallery w Londynie, Extra City w Antwerpii, Tate Modern w Londynie, czy P.S.1 w Nowym Jorku.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń